Partnerzy serwisu:

Koszalin. Pogarsza się stan techniczny kolejnego wiaduktu

Przemysław Farsewicz 25.11.2021

Koszalin.  Pogarsza się stan techniczny kolejnego wiaduktu
Fot. Google Maps
Od środy na wiadukcie położonym nad linią kolejową w ul. Władysława IV w Koszalinie wprowadzono kolejne ograniczenie przejazdu samochodów. Obniżono dopuszczalną masę pojazdów z 15 do 3,5 tony. Powodem jest pogarszający się stan techniczny obiektu. To kolejny wiadukt, z którym w ostatnim czasie miasto ma problem.
Jak informuje koszaliński magistrat zmiana ta wynika ze stanu technicznego wiaduktu na ul. Władysława IV. Media regionalne o złym stanie technicznym tego obiektu alarmowały już w połowie 2020 roku. Wówczas wprowadzono ograniczenia nośności, przez co tranzyt został skierowany przez centrum Koszalina.

Już we wrześniu 2020 roku na zlecenie miejskiego Zarządu Dróg i Transportu gdańska firma GTI wykonało ekspertyzę stanu technicznego wiaduktu. Zdaniem ekspertów obiekt nie nadaje się już do remontu. Należy go wyburzyć i zastąpić nowym. Co więcej, pojawiły się zalecenia, że do czasu wykonania nowej konstrukcji należy „w trybie pilnym dokonać tymczasowych podparć”, by uniknąć katastrofy budowlanej w ruchu lądowym. Miasto, ze względu na brak środków, przystało na opcję dodatkowego zabezpieczenia konstrukcji.

– Ekspertyza zakłada wprowadzenie dodatkowej podpory, skrócenie przęsła, ustawienie dodatkowych barier, uszczelnienie całego wiaduktu, bo woda, która się przesączała, doprowadziła miejscami do nadmiernej korozji stali – informował po ekspertyzie Andrzej Kierzek, zastępca prezydenta Koszalina. Podkreślił, że zlecone badanie wykazało, iż jakość elementów zastosowanych w obiekcie "nie była najlepsza". Świadczyć ma o tym m.in. brak otuliny na zbrojeniu, brak prętów sprężających w jednej z badanych belek.

Okazuje się jednak, że stan techniczny budowli się pogarsza. Tym samym od środy (24 listopada) wprowadzono kolejne ograniczenia. Z wiaduktu w ul. Władysława IV będą mogły skorzystać pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t. Miasto wyjaśnia, że ma już gotowy projekt remontu wiaduktu. Prace mają kosztować ok. 5 mln zł. Nie wiadomo jeszcze, kiedy roboty mają się rozpocząć.

Warto przypomnieć, że ekspertyza techniczna firmy GTI wpłynęła także na decyzję o zamknięciu w marcu 2020 roku wiaduktu na al. Monte Cassino w Koszalinie. Tutaj również okazało się, że stan techniczny wiaduktu groził katastrofą budowlaną i konieczna jest budowa nowej konstrukcji. Krótko po ruszeniu prac rozbiórkowych jednego z przęseł doszło jednak do katastrofy budowlanej, w której cała konstrukcja runęła w dolinę rzeki Dzierżęcinki.

PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony