Partnerzy serwisu:

KPMG: Świat stawia na nowe technologie poboru opłat

Leonard Dolecki 31.07.2015

KPMG: Świat stawia na nowe technologie poboru opłat
fot. GDDKiA
KPMG zapytało 43 właścicieli płatnych dróg na całym świecie o plany, dotyczące zmian w systemach opłat w przyszłym roku. 60% z nich przewiduje modernizację w tym zakresie. Połowa największą szansę widzi w rozwijaniu nowych technologii. 76% chce rozwinąć systemy bezgotówkowe, a 35% planuje rezygnację z punktów poboru opłat.
Z raportu wynika, że najważniejszy jest wzrost efektywności systemu. Przynosi on więcej zysku, niż samo wprowadzenie płatnych dróg. Większość właścicieli tras objętych opłatami największe szanse widzi w rozwoju nowych technologii. Z danych, zebranych od ponad 40 operatorów, można wywnioskować, że branża dąży do zwiększenia wydajności poprzez stosowanie zaawansowanych rozwiązań technologicznych. 91% zapytanych operatorów stosuje elektroniczny system poboru opłat (ETC), a 43% firm – otwarty system opłat bez punktów poboru (OTR). Do tej pory 27% firm zdecydowało się na całkowicie bezgotówkowy system.

Rozwój technologii umożliwia ujednolicenie opłat. – W zasadzie wszyscy respondenci podkreślają znaczenie interoperacyjności. Dla użytkownika oznacza to jeden system poboru, współpracujący z wieloma operatorami. Dobry jest tu przykład włoski, gdzi jest jeden bilet i płacimy za przejazd tylko raz, poruszając się po odcinkach autostrad zarządzanych przez różne spółki. Prędzej czy później w Polsce także będziemy musieli się zmierzyć z tą kwestią – mówi Michał Skorupski, dyrektor w zespole doradczym dla administracji publicznej i infrastruktury w KPMG w Polsce.

53% respondentów w ciągu ostatnich 5 lat dokonała modernizacji systemów poboru opłat, a 40% informuje, że system jest zmieniany na bieżąco. Z operatorów, którzy wyrazili chęć modernizacji systemów w przyszłym roku, 50% mówi o dużych inwestycjach w technologię. – W tym przypadku to jedyny sposób na zwiększenie przychodów. Spółki nie mogą podnosić opłat za przejazdy, ponieważ w większości są one regulowane ustawowo. Firmy, aby zarobić więcej, muszą dokonać modernizacji, tak, aby efektywność była większa – mówi Michał Skorupski.
 
Więcej informacji znajdziesz w Monitorze, a w nim:
poznasz szczegółowe dane, dotyczące strategii firm odnośnie systemów poboru opłat,
dowiesz się kiedy możliwa będzie zmiana systemu w Polsce,
przeczytasz, który system przynosi największe korzyści finansowe.Zapraszamy na III Kongres Infrastruktury Polskiej, który odbędzie się 8 października 2015 roku w Łodzi. W tym roku wśród poruszanych tematów znajdzie się między innymi rola funduszy prywatnych w budownictwie infrastrukturalnym oraz kwestia relacji między członkami procesu inwestycyjnego.

Więcej informacji o Kongresie znajdziesz tutaj.

   
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Pobór opłat
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony