Partnerzy serwisu:

Krajowa Rada Przedsiębiorczości o kierunkach rozwoju sektora energetycznego w Polsce

Emilia Derewienko 10.04.2015

Krajowa Rada Przedsiębiorczości o kierunkach rozwoju sektora energetycznego w Polsce
fot. pixel-perfect-stoc, morguefile.com
– Projekt nowej Polityki energetycznej Polski do roku 2050, nad którym pracujemy, ma na celu nakreślenie kompleksowej wizji rozwoju tego sektora gospodarki. Jej realizacja jest również gwarancją bezpieczeństwa energetycznego – powiedział wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński podczas posiedzenia Krajowej Rady Przedsiębiorczości w Warszawie.
Wicepremier przypomniał, że w Ministerstwie Gospodarki dobiegają końca prace nad dokumentem. Przygotowano już jego część strategiczną, ocenę dotychczasowej polityki energetycznej do 2030 roku oraz prognozy, przedstawiające zapotrzebowania na paliwa i energię w horyzoncie do 2050 roku. Obecnie trwa aktualizacja strategicznej oceny oddziaływania na środowisko.

– Przygotowany przez nas projekt przedstawia podstawowe kierunki działań rządu w obszarze sektora energii. Nawiązuje także do aktualnych celów unijnej polityki klimatyczno-energetycznej, kontekstu globalnego oraz do wyzwań krajowych, związanych z ochroną klimatu i zapewnieniem wymagań w zakresie ochrony środowiska – wyjaśnił wicepremier. Dodał, że dokument obejmuje także zagadnienia bezpieczeństwa energetycznego, rozwoju rynku energii i konieczności zagwarantowania konkurencyjności rodzimego przemysłu.

Szef resortu gospodarki podkreślił również, że ważnym elementem dokumentu jest Program działań wykonawczych na najbliższe 4 lata. – Szczegółowo przedstawia on zamierzenia rządu w sektorze energetyki. Zapisano w nim ponad 180 działań skupionych w 3 obszarach: bezpieczeństwo energetyczne, konkurencyjność gospodarki i ograniczenie oddziaływania energetyki na środowisko – wymienił.

W dokumencie uwzględniona została także koncepcja Europejskiej Unii Energetycznej, która jest jednym z najważniejszych tematów omawianych obecnie na forum UE. Obejmuje ona: bezpieczeństwo energetyczne; solidarność i zaufanie; w pełni zintegrowany europejski rynek energii; efektywność energetyczną przyczyniająca się do ograniczenia popytu; dekarbonizację gospodarki oraz badania naukowe, innowacje i konkurencyjność.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony