Partnerzy serwisu:

Kraków: Prezydent chce powołać Zarząd Inwestycji Miejskich

Leonard Dolecki 02.03.2017

Kraków: Prezydent chce powołać Zarząd Inwestycji Miejskich
fot. ZIKiT Kraków
Ostatniego dnia lutego br. prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski, zarządził przyjęcie i przekazanie pod obrady Rady Miasta projektu uchwały dotyczącego utworzenia nowego urzędu – Zarządu Inwestycji Miejskich.
Prezydent z taką inicjatywą wyszedł już w 2011 roku jednak wtedy nie podjęli jej radni. Teraz, według planów, z dniem 1 maja 2017 roku ma zostać stworzona nowa jednostka pod nazwą Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie. Swoją działalność urząd ma zacząć 1 września br. Teraz, decyzję o tym, czy ZIM powstanie znowu podejmą radni.

Inwestycje

Głównym celem utworzenia instytucji ma być skupienie w jednym miejscu wielu krakowskich inwestycji. W uzasadnieniu czytamy, że obecnie zadania te są zbytnio rozproszone w obrębie komórek organizacyjnych.

W projekcie, przedstawionym przez Jacka Majchrowskiego, załączono listę inwestycji, które pod swoja opiekę miałby wziąć nowy urząd. Wcześniej należały one do innych instytucji takich jak Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie, Zarząd Cmentarzy Komunalnych w Krakowie czy Zespół Ekonomiki Oświaty w Krakowie.

Łącznie ZIM miałby zająć się 49 inwestycjami o całkowitej wartości 902,196 mln zł. Duża część z nich należała wcześniej do ZIKiTu. Są to m.in.: rozbudowa węzła "Mistrzejowice" wraz z linią tramwajową KST "StellaSawickiego", budowa linii tramwajowej KST (etap IV oraz na trasie os. Krowodrza Górka – Azory), przedłużenie linii tramwajowej w ciągu ul. Piasta Kołodzieja do ul. Powstańców oraz rozbudowa ul. Kocmyrzowskiej. Pełną listę projektów, które przejąłby urząd znajdziecie TU.

PPP

Ponadto ZIM ma pomóc w sytuacji kiedy konieczne będzie sięgnięcie po środki partnerów prywatnych. – „(..) niezbędne jest wypracowanie już dzisiaj mechanizmów pozwalających na efektywne wykorzystanie modelu Partnerstwa Publiczno-Prywatnego (również systemu koncesji)” – czytamy w uzasadnieniu.

Dodatkowo wraz z powstaniem Zarządu Inwestycji Miejskich w Krakowie zlikwidowany ma zostać Wydział Inwestycji Urzędu Miasta Krakowa. – „Należy podkreślić, że ZIM będzie realizował zadania ujęte w budżecie Miasta Krakowa i Wieloletniej Prognozie Finansowej Miasta Krakowa finansowane ze środków inwestycyjnych, dla których jednostka ta została wyznaczona jako realizator. Jednostką Realizującą obecnie jest Wydział Inwestycji UMK, inwestycje budowlane finansowane z budżetu Miasta i określone w budżecie, dla których w strukturach Gminy brak specjalistycznych (branżowych) jednostek realizujących (w tym inwestycje budowlane realizowane przez Urząd)” – czytamy w dokumencie.


Korzyści

„Utworzenie ZIM-u w sposób istotny wpłynie na szybkość podejmowania decyzji i działań w procesie inwestycyjnym. Skupienie w jednej jednostce i pod jednym kierownictwem wszystkich elementów istotnych dla procesu inwestycyjnego (w tym: prawnych, zamówień publicznych, finansowych, majątkowych itd.) przyśpieszy i usprawni operacyjne zarządzanie dla uzyskania określonego efektu.” – czytamy w uzasadnieniu.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Drogi samorządowe
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony