Partnerzy serwisu:

Kraków. Wyburzanie obiektów na wylotówce do Warszawy i Kielc

Magdalena Romanowska 30.04.2021

Kraków. Wyburzanie obiektów na wylotówce do Warszawy i Kielc
fot. ZIM Kraków
Jedna z ważniejszych ulic Krakowa, al. 29 Listopada, jest w trakcie rozbudowy. Droga, która jest jednocześnie wylotówką na Warszawę i Kielce, jest przebudowywana w celu usprawnienia komunikacji w północnej części miasta i rozluźnienia korków. Obecnie na placu budowy odbywa się rozbiórka budynków i wycinka drzew.
Jak podaje Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie, z 35 obiektów budowlanych przeznaczonych pod rozbiórkę w ramach rozbudowy al. 29 Listopada wyburzono już 23 z nich. Wykonawca kończy też usuwanie kolidującej roślinności. Wycinki są na poziomie 95 proc. W ramach inwestycji konieczne jest usunięcie 371 sztuk drzew – w ich miejsce zostanie nasadzonych tyle samo sztuk roślin.

W ramach rozbudowy powstaje również nowy wiadukt kolejowy w magistrali nr 8. Po rozbiórce jednego z przęseł w grudniu ubiegłego roku i wykonaniu prac ziemnych, fundamentowych i żelbetowych, obecnie budowana jest już nowa konstrukcja obiektu kolejowego nad al. 29 Listopada.

Wykonawca inwestycji, firma Strabag, rozpoczął też przygotowania do robót drogowych. Zdjęta została pierwsza warstwa ziemi pod nową nitkę al. 29 Listopada na odcinku od ul. Węgrzeckiej w kierunku południowych.

Zakres prac związanych z rozbudową al. 29 Listopada obejmie przebudowę istniejące drogi krajowej nr 7 na Warszawę na odcinku ok. 2,6 km od ul. Woronicza do granic miasta wraz z przebudową obiektów inżynierskich, w tym dwóch wiaduktów kolejowych oraz rozbudową, przebudową i budową infrastruktury: odwodnienia, oświetlenia, sygnalizacji świetlnej i kolidującego uzbrojenia. Powstaną ścieżki rowerowe, buspasy, nowe chodniki. Zagospodarowana będzie zieleń.

Zezwolenie na rozbudowę al. 29 Listopada w Krakowie, czyli drogi krajowej nr 7, zostało wydane przez wojewodę małopolskiego we wrześniu 2020 r. i wtedy też przystąpiono do wykonywania prac.

Koszt inwestycji realizowanej przez konsorcjum Strabag wynosi prawie 95 mln zł brutto. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 kwotą ok. 72 mln zł.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony