Partner serwisu

Kraków z pięcioma ofertami na Trasę Ciepłowniczą z tramwajem

Przemysław Farsewicz 30.06.2021

Kraków z pięcioma ofertami na Trasę Ciepłowniczą z tramwajem
fot. Google Maps
Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie prowadzi przetarg na opracowanie wielowariantowej koncepcji budowy Trasy Ciepłowniczej. Jednym z elementów projektu ma być linia tramwajowa. Do zamawiającego trafiło pięć ofert o wartości od prawie 2 mln zł do ponad 3,3 mln zł.
Planowana Trasa Ciepłownicza to element III obwodnicy Krakowa na odcinku pomiędzy rondem Dywizjonu 308 (Nowa Huta) a ulicą Lipską (Podgórze). Trasa przebiegać ma obok elektrociepłowni. Będzie musiała pokonać także Wisłę. Pierwszym krokiem na drodze do realizacji zadania ma być wielobranżowa i wielowariantowa koncepcja przebiegu tej inwestycji. Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie prowadzi właśnie w tym zakresie przetarg na przygotowanie wielowariantowego opracowania.

Jak poinformował Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie, na zamówienie przygotowano budżet w wysokości 2 mln zł brutto. Jedynie jedna oferta z pięciu złożonych zmieściła się w kosztorysie. Fehlings Krug Polska z Krakowa wycenił opracowanie dokumentacji na 1,97 mln zł brutto. Kolejna oferta okazała się droższa o ok. 800 tys. zł. ARG Projektowanie Inwestycyjne złożyło ofertę na 2,73 mln zł, a kolejna firma – SAFEGE – na 2,77 mln zł. Ostatnie dwie firmy przekroczyły pułap 3 mln zł. I tak firma Sweco Polska z Poznania chce 3,32 mln zł, zaś konsorcjum firm E&C oraz ProtechniCon chce3,38 mln zł. Ocenie podlega nie tylko cena (60 proc.), ale także wydłużenie podstawowego okresu gwarancji i rękojmi na dokumentację wchodzącą w skład przedmiotu umowy (40 proc.).

Zadaniem wykonawcy będzie przedstawienie minimum 4 wariantów przebiegu Trasy Ciepłowniczej wraz z linią tramwajową na długości ok. 4 km wzdłuż ulic Nowohucka – Saska z włączeniem w torowisko ulicy Lipskiej/Kuklińskiego i budową skrzyżowań (lub węzłów) drogowych, estakad oraz przeprawy pod rzeką lub nad rzeką Wisłą. W ramach inwestycji przewidziana ma być budowa i przebudowa chodników oraz ścieżek rowerowych. Wielowariantowa i wielobranżowa koncepcja dla tej inwestycji zlecona przez ZIM ma pozwolić na wybranie wariantu optymalnego zarówno pod względem finansowym, jak i rozwoju systemu transportu publicznego, indywidualnego i rowerowego.

W koncepcji oszacowany będzie koszt realizacji zadania. Dla wybranego wariantu inwestycji ma zostać uzyskana decyzja środowiska (DUŚ). Opracowanie koncepcji wraz z decyzją środowiskową ma być gotowe w 25 miesięcy od daty podpisania umowy z wyłonioną w przetargu firmą projektową. W kolejnych latach, po zabezpieczeniu środków finansowych na realizację tego zadania, Zarząd Inwestycji Miejskich informuje, że ma zostać zlecone przygotowanie dokumentacji projektowej i uzyskanie decyzji ZRID, a następnie wykonanie robót budowlanych.

Projektant ma do opracowania wariantów ma wykorzystać wcześniej przygotowane materiały studialne. W dokumentach planistycznych Krakowa wyznaczony jest m.in. korytarz na odcinku od ronda Dywizjonu 308 przez ulicę Nowohucką do istniejącego mostu na Wiśle, bądź z wykorzystaniem ulicy Ciepłowniczej, przekroczenia Wisły na wysokości ulicy Szafrańskiej i Golikówka, do ulicy Lipskiej. Z kolei dla przebiegu linii tramwajowej, wcześniejsze materiały studialne wskazują kilka potencjalnych przebiegów.

Do domknięcia III obwodnicy Krakowa brakuje jeszcze dwóch tras we wschodniej części miasta: Ciepłowniczej i Nowobagrowej. Jak podaje ZIM, jeszcze w tym roku powinien ruszyć przetarg na opracowanie koncepcji przebiegu Trasy Nowobagrowej. W tym przypadku zaplanowana ma zostać również linia tramwajowa. Trasa ma przebiegać na odcinku od ul. Lipskiej do skrzyżowania ulic Nowosądecka/Wielicka/Kamieńskiego. Wybudowanie linii tramwajowej w połączeniu z planowanym układem tramwajowym towarzyszącym Trasie Ciepłowniczej ma zapewnić szybkie i bezkolizyjne połączenie komunikacją szynową od ronda Dywizjonu 308 do ul. Wielickiej z przekroczeniem barier w postaci Wisły i magistrali kolejowej w Płaszowie.

– Chcemy, aby koncepcje obu tras przewidywały nie tylko budowę nowego układu drogowego, ale też linii tramwajowych. W tym zakresie będziemy brali pod uwagę taki przebieg układu szynowego, by komunikacja tramwajowa mogła obsłużyć jak największą liczbę mieszkańców, mając na uwadze już istniejącą zabudowę, jak i tę planowaną – wyjaśniał w mediach lokalnych Jan Machowski z Zarządu Inwestycji Miejskich w Krakowie.

Na przygotowanie obu koncepcji miasto ma zabezpieczone po dwa miliony złotych. Jeśli oba przetargi zostaną sprawnie przeprowadzone, nie jest wykluczone, że w 2023 roku byłyby wydawane decyzje środowiskowe dla tych inwestycji.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony