Partner serwisu

Krok do odblokowania środków europejskich. Ustawa o Sądzie Najwyższym przyjęta przez Sejm

ep. 13.01.2023

Krok do odblokowania środków europejskich. Ustawa o Sądzie Najwyższym przyjęta przez Sejm
fot. Sejm
Sejm przyjął w piątek ustawę o Sądzie Najwyższym. To może być ważny krok do odblokowania środków europejskich dla Polski. Teraz przepisami zajmie się Senat.
Ustawa została przyjęta przy sprzeciwie 52 posłów. Przeciwko przepisom zagłosowali przedstawiciele Solidarnej Polski. Opozycja natomiast wstrzymała się od głosu. Jak argumentowano, przyjęte rozwiązania nie poprawiają sytuacji jeśli chodzi o praworządność, jednak ich przyjęcie daje szansę na uzyskanie środków z Krajowego Planu Odbudowy, które są Polsce bardzo potrzebne.

Zgodnie z przyjętą ustawą, sprawy dyscyplinarne dotyczące sędziów ma rozstrzygać Naczelny Sąd Administracyjny. Ustawa ma wypełnić jeden z kamieni milowych wskazanych przez Komisję Europejską jako warunki do tego, by środki dla Polski zostały uruchomione. Znaczna część oczekiwań dotyczyła spraw związanych z praworządnością, w tym likwidacji Izby Dyscyplinarnej.

W ubiegłym tygodniu unijny komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders napisał na Twitterze, odnosząc się do projektu ustawy, która właśnie została przyjęta, że jest on „obiecującym krokiem naprzód”.

O przyjęcie rozwiązań, które odblokują unijne środki, w ostatnim czasie apelowali m.in. samorządowcy. Żeby pokazać czym są blokowane środki dla lokalnych społeczności, przygotowali oni listę tysiąca przykładowych inwestycji, które mogłyby być zrealizowane przy ich udziale.

PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony