Partnerzy serwisu:

Kto dokończy S3 po Salini? Przetarg ruszył

Elżbieta Pałys 21.06.2019

Kto dokończy S3 po Salini? Przetarg ruszył
fot. Shutterstock
Zakończyła się inwentaryzacja prac na dolnośląskim odcinku drogi ekspresowej S3 pozostawionym przez Salini. W kwietniu GDDKiA zerwała umowę z wykonawcą. Teraz ogłosiła przetarg na dokończenie prac. Oferty będą przyjmowane do 23 lipca.
Mowa o odcinku pomiędzy węzłami Kaźmierzów i Lubin Północ. Po inwentaryzacji okazało się, że nowy wykonawca ma do wykonania jeszcze ok. 25% robót. Na ich wykonanie inwestor przewiduje 12 miesięcy, z wyłączeniem okresu zimowego.
   
Trzeba będzie dokończyć m.in. budowę drogi ekspresowej (2 jezdnie po 2 pasy ruchu i pas awaryjny), węzły Kaźmierzów, Polkowice i Lubin Północ, obiekty inżynierskie, a także systemy odwodnienia i urządzenia ochrony środowiska.

O wyborze wykonawcy zdecyduje cena z waga 60 proc., poza tym kryterium jakościowe – 30 proc. i termin realizacji – 10 proc.

Ważny odcinek

Głównym celem inwestycji jest wyprowadzenie ruchu, w tym ciężkiego, z Polkowic i Lubina. Droga ma także ułatwić połączenie z autostradą A4 poprzez oddany w 2018 r. węzeł Legnica Południe.

Umowa na realizację tej inwestycji została podpisana w grudniu 2014 roku. Budowę powierzono konsorcjum: Salini Polska z roli lidera, Salini Impregilo, Todini Construzioni Generali oraz Przedsiębiorstwa Robót Inżynieryjno-Budowlanych Export – Pribex. Kontrakt był wart 456,128 mln zł, co stanowiło ok. 85 proc. budżetu inwestora.

Prace na tym odcinku szły znacznie wolniej niż oczekiwał inwestor. Wykonawca był wielokrotnie mobilizowany do zwiększenia tempa prac, a wraz z początkiem obecnego sezonu budowlanego otrzymał ostateczne upomnienie, w którym inwestor wskazał konkretny zakres czynności, które należy zrealizować w określonym czasie. Wykonawca nie wywiązał się z tych prac, co dało GDDKiA podstawę do zerwania umowy. Do rozwiązania umowy doszło 29 kwietnia.

Będą kary

Jak informowano po rozwiązaniu umowy, wykonawcy zostały naliczone kary umowne za przekroczenie czasu na zakończenie robót z winy wykonawcy w kwocie blisko 85,5 mln zł. poza tym wykonawca zapłaci karę w wysokości 15 proc. wartości niezrealizowanych robót szacowano ją na ponad 20 mln zł).

Zamawiający informował też o wystąpił do gwaranta o zabezpieczenie kwoty należytego wykonania umowy w kwocie ponad 56 mln zł oraz naliczeniu prawie 5 mln zł kar za zaniechanie obowiązków dotyczących podwykonawców.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony