Partnerzy serwisu:

Kto obsłuży bramki na autostradzie A4?

Elżbieta Pałys 22.02.2019

Kto obsłuży bramki na autostradzie A4?
fot. Mikołaj Welon vel Welones, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org
Główny Inspektorat Transportu Drogowego ogłosił przetarg związany z manualnym poborem opłat na autostradzie A4 pomiędzy Wrocławiem a Sośnicą. Obecnie za pobór opłat na bramkach odpowiada firma wybrana w trybie pozaprzetargowym.
Przetarg jest związany z przejęciem krajowego systemu poboru opłat drogowych przez podmiot publiczny – Główny Inspektorat Transportu Drogowego. Jego częścią, oprócz elektronicznych opłat w ramach viaTOLL, jest także obsługa bramek na odcinkach autostrad pozostających w zarządzie GDDKiA, tj. A2 między Koninem i Strykowem oraz A4 między Wrocławiem a Gliwicami (w. Sośnica).

Tryb konkurencyjny raz się nie udał

GITD ogłosił w tej sprawie przetarg w kwietniu ub. roku, jednak w jego wyniku wykonawcę wybrano tylko dla odcinka A2. W części dotyczącej autostrady A4 postępowanie unieważniono, gdyż jedyny oferent – konsorcjum Kapsch Road Services i Egis – wyceniło usługę powyżej budżetu inwestora (oferta była warta 125 mln 701 tys. zł, a planowany wówczas budżet to 77 mln 540 tys. zł). 

Wobec braku czasu, wykonawcę wybrano z wolnej reki. Świadczenie usługi zlecono firmie Intertoll Construction (to ta sama firma, która wygrała przetarg na to zadanie w przypadku A2). Ma ona świadczyć usługi do 7 maja br. Zamawiający zastrzegł jednak opcję przedłużenia tego okresu do 7 listopada br. Bardzo prawdopodobne, że w tym przypadku z prawa opcji skorzysta.

Terminy znów napięte

Na składanie ofert w ogłoszonym właśnie przetargu jest czas do 1 kwietnia. Nowy wykonawca, zgodnie z ogłoszeniem, miałby natomiast rozpocząć pracę 8 maja. Czasu znów jest niewiele. Przypomnijmy, w poprzednim przetargu na tę usługę pomiędzy ogłoszeniem a otwarciem ofert minęło ok. 3,5 miesiąca, a czas do pierwszego rozstrzygnięcia (w zakresie jednej części) był o kolejny miesiąc dłuższy.

W ramach obecnego zamówienia GITD oczekuje: przejęcia manualnego systemu poboru opłat drogowych, świadczenia usługi poboru opłaty za przejazd od pojazdów lekkich na odcinku autostrady A4 Wrocław – Sośnica, utrzymywanie MSPO na tym odcinku, a na koniec zwrotnego przekazania MSPO. Zamawiający zastrzega, w ramach prawa opcji, możliwość zlecenia świadczenia usługi wsparcia następczego wykonawcy. Oczekuje też zapewnienia ubezpieczenia dedykowanego do realizacji przedmiotu umowy.

Koniec świadczenia usługi przewidziano na 30 listopada 2021 roku.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony