Partnerzy serwisu:

Kto przeprojektuje trudny fragment obwodnicy w ciągu S6

Elżbieta Pałys 15.02.2019

Kto przeprojektuje trudny fragment obwodnicy w ciągu S6
fot. GDDKiA
Siedem firm złożyło oferty w przetargu na opracowanie dokumentacji dla tzw. sekcji 2 obwodnicy Koszalina i Sianowa wciągu drogi S6. Chodzi o odcinek, na którym wystąpiły problemy techniczne.
Tym razem wszystkie propozycje mieszczą się, z zapasem, w założonym budżecie.

GDDKiA zabezpieczyła na nowy projekt 19,434 mln zł. Najtańsza oferta jest warta 4,946 mln zł i została złożona przez spółkę Highway. Propozycja najdroższa jest warta 7,166 mln zł, a jej autorem jest konsorcjum MPRB oraz MP Mosty.

Chodzi o aktualizację dokumentacji technicznej dla odcinka od km 6,4 do km 14,3 obwodnicy Koszalina i Sianowa w ciągu drogi S6. – Jest to fragment obwodnicy, na którym wystąpiły odmienne od wcześniej określonych warunki gruntowe, co wymusiło zastosowanie innych rozwiązań projektowych – tłumaczy Mateusz Grzeszczuk, rzecznik GDDKiA oddział w Szczecinie.

Teraz, oferty będą sprawdzane, po czym nastąpi wybór oferty najkorzystniejszej. Kryteria, które będzie brał pod uwagę inwestor to: 60% cena, 40% doświadczenie zespołu projektowego.

To drugi przetarg dotyczący problematycznego odcinka. Poprzedni, na projekt i budowę, został unieważniony, ze względu na znaczne przekroczenie budżetu (najtańsza oferta 328,582 mln zł, przy budżecie 221,400 mln zł).

Inwestor przyjął więc inną strategię – najpierw wykonany ma być projekt, potem będzie ogłoszony przetarg w trybie buduj. To pozwoli dokładniej oszacować koszty zadania. Sam projekt ma powstać w ciągu 10 miesięcy.  

Na sekcji 2 obwodnicy Koszalina i Sianowa podłoże wykazywało bardzo specyficzną budowę, związaną z występowaniem drugiego poziomu wód gruntowych pod ciśnieniem. Nie przewidywała tego wykonana wcześniej dokumentacja, a problemu nie można było rozwiązać przy zaplanowanych technologiach wzmocnienia podłoża. Żeby nie wstrzymywać prac na całej obwodnicy, problematyczny fragment wyłączono z kontraktu.

Sekcja I i II obwodnicy – w sumie to 12 km drogi – są w trakcie realizacji. Mają być gotowe w tym roku.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony