Partner serwisu

Kto przygotuje dokumentację dla obwodnicę Chrzanowa i Trzebini? GDDKiA wybrała ofertę

GR 10.06.2022

Kto przygotuje dokumentację dla obwodnicę Chrzanowa i Trzebini? GDDKiA wybrała ofertę
fot. Google Maps
Najkorzystniejszą ofertę w przetargu na opracowanie dokumentacji projektowej dla obwodnicy Chrzanowa i Trzebini (województwo małopolskie) w ciągu DK-79 wybrała GDDKiA. Zwyciężyła firma Multiconsult Polska, która zaproponowała 10,8 mln złotych.
Obecnie przejazd przez Chrzanów (powiatowe miasteczko w Małopolsce) z Krakowa w kierunku Katowic odbywa się jednokierunkową drogą krajową nr 79. Przebiega ona przez ściśle zabudowane centrum miasta, z przejazdem pod wiaduktem kolejowym o tzw. nienormatywnej skrajni pionowej (wysokość do 3,2 m). W drugim kierunku trzeba się poruszać drogami miejskimi, również należy przejechać pod wiaduktem kolejowym. Z kolei Trzebinia jest miastem zaliczanym do Krakowskiego Obszaru Przemysłowego, dlatego DK-79 przejeżdżają w tym miejscu liczne ciężarówki.

Problem wzmożonego ruchu ma rozwiązać budowa blisko 16-kilometrowej obwodnicy omijającej centrum Chrzanowa i Trzebini. Na razie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na opracowanie tzw. studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego i koncepcji programowej. Urzędnicy wybrali już najkorzystniejsza ofertę, zwyciężyła firma Multiconsult Polska, która zaproponowała 10,8 mln złotych. Jeżeli nie wpłyną odwołania, to niebawem GDDKiA podpisze umowę z tym przedsiębiorstwem.

W przetargu wpłynęło aż 11 ofert, tylko jedna nie mieściła się w zarezerwowanej przez GDDKiA kwocie 13,3 mln zł. Złożyła ją firma Mosty Katowice, która zażyczyła sobie 17 mln złotych. Najmniej, bo 9,5 mln zł oczekiwała firma Schuessler-Plan Inżynierzy.

Zadaniem wykonawcy będzie przygotowanie dokumentacji dla drogi klasy GP (droga główna ruch przyspieszonego). – Oprócz głównej trasy mają powstać skrzyżowania z innymi drogami, chodniki i ścieżki rowerowe, mosty, przepusty, ekrany akustyczne czy zbiorniki retencyjne – wyliczają przedstawiciele GDDKiA.

Pierwszy etap obejmie sporządzenie projektu STEŚ-R oraz raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko, który będzie wymagany przy składaniu wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Firma będzie miała na to 3,5 roku. W ramach drugiego etapu będzie odpowiadać na pytania oferentów, biorących udział we „właściwym przetargu” na budowę obwodnicy.

Urzędnicy dodają, że jej budowa ma „poprawić poziom bezpieczeństwa mieszkańców, odciążyć układ komunikacyjny i zwiększyć przepustowość dróg miejskich”. – Zwiększy się też dostępność komunikacyjna rafinerii w Trzebini – zapowiada GDDKiA.

Obwodnica Chrzanowa i Trzebini powstanie w ramach programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony