Partnerzy serwisu:

Które drogi będą gotowe w tym roku

Elżbieta Pałys 02.01.2019

Które drogi będą gotowe w tym roku
fot. GDDKiA
Autostrada A1 w województwie śląskim, S17 w kierunku Lublina, S6 na Zachodnim Pomorzu czy fragmenty drogi ekspresowej nr 5 – to niektóre inwestycje, których finał powinien nastąpić w tym roku. Rok 2019, pod względem liczby oddanych kilometrów dróg, powinien być najlepszy od rekordowego roku 2012.
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad planuje w tym roku udostępnić kierowcom ok. 390 km dróg, z czego 378 to drogi ekspresowe. Jeśli te plany się sprawdzą, byłby to drugi wynik po wieńczącym poprzedni szczyt inwestycyjny roku 2012, kiedy to oddano do użytku 660 km.

Szybciej na linii północ - południe

Jeśli chodzi o drogi najwyższej kategorii, do połowy roku ma się zakończyć budowa czterech odcinków autostrady A1 pomiędzy Pyrzowicami a Częstochową. W sumie to prawie 60 km drogi. Obecnie zaawansowanie finansowe na trzech spośród nich osiągnęło poziom przynajmniej 80 proc., a w przypadku odcinka I Woźniki – Pyrzowice, budowanego przez Strabag, jest to 97 proc. Najmniej zaawansowany jest odcinek F, gdzie zaawansowanie finansowe to 61 proc. wykonawca – konsorcjum Salini i Todini – ma jeszcze czas do drugiego kwartału.

Poprawa z Warszawy na wschód

Ulgę w tym roku powinni odczuć kierowcy podróżujący z Warszawy w kierunku Lublina. W tym roku, przynajmniej w znacznej części, powinna być przejezdna droga ekspresowa S17. Trasą od obwodnicy Garwolina do węzła Kurów Zachód pod Lublinem pojedziemy najprawdopodobniej jeszcze w pierwszej połowie roku. Zmiana jakościowa będzie nie do przecenienia, a zaawansowanie robót jest na tyle duże, że raczej negatywnych zaskoczeń terminowych nie będzie.

S6 i S5 przynajmniej w części

Pewne jest także rychłe ukończenie obwodnicy Suwałk w ciągu S61, jak i drogi S6 Nowogard – Płoty, a do polowy roku także odcinkami Goleniów Północ – początek obwodnicy Nowogardu oraz koniec obwodnicy miejscowości Płoty – węzeł Kiełpino.

Obowiązują też tegoroczne terminy – wyznaczone na III kwartał – dla szóstki między węzłem Ustronie Morskie – a początkiem obwodnicy Koszalina i Sianowa oraz od Kiełpina do węzła Kołobrzeg Zachód.

Termin dla szóstki od węzła Kołobrzeg Zachód do węzła Ustronie Morskie przypada dopiero na ostatni kwartał.

W 2019 roku powinniśmy także przejechać niektórymi odcinkami S5 – najbardziej pewne są fragmenty Szubin – Jaroszewo oraz Kościan – Radomicko, gdzie wskazany jest termin na II kwartał tego roku oraz Białe Błota – Szubin z terminem na III kwartał.
Powinna być także obwodnica Sanoka w ciągu DK-28 oraz Wałcza w ciągu S10, a także Szczecinka (S11) i Inowrocławia (tzw. łącznik). Mamy się także doczekać (w II kwartale) odcinka S3 między Polkowicami a Lubinem.

Lepiej na Zakopiance

Najpewniej zakończy się także budowa Zakopianki na odcinku Skomielno Biała – Rabka Zdrój wraz z fragmentem DK-47 – ma być gotowy w II kwartale.

Można optymistycznie liczyć, że lista ta się jeszcze wydłuży o odcinki, których termin na ukończenie prac budowlanych przypada bliżej przełomu roku, ale ze względu choćby na możliwe niespodzianki pogodowe, jest za wcześnie, by traktować je jako pewnik.

W sumie największy krajowy inwestor ma obecnie w realizacji 113 zadań obejmujących 1425,6 km dróg. Tylko w roku 2018 podpisanych zostało 41 umów na 535,4 km.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony