Partnerzy serwisu:

Kujawsko-pomorskie: Akacja „Żaba" w Nowym Dworze

inf. pras. 19.03.2019

Kujawsko-pomorskie: Akacja „Żaba" w Nowym Dworze
fot. Pixabay
Drogowcy z Zarządu Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy ruszają na ratunek płazom. Specjalnie, alby ochronić migrujące żaby przed rozjechaniem na drodze ruszyła akcja „Żaba”.
Ta akcja ma na celu ochronę migrujących żab przed rozjechaniem przez samochody. Podobnie jak ubiegłej wiosny wzdłuż odcinka drogi wojewódzkiej nr 551 w Nowym Dworze w powiecie bydgoskim pojawiły się specjalne płotki. Płazy trafiają do wiader-pułapek, w których w bezpieczny sposób są przenoszone do zbiorników wodnych. W ubiegłym roku uratowaliśmy w ten sposób prawie 1200 osobników, przede wszystkim z gatunków chronionych.

W okolicach Nowego Dworu i Ostromecka występują gatunki objęte ścisła ochroną. Są to ropuchy szare, kumaki nizinne, grzebiuszki ziemne i żaby moczarowe. Z kolei traszka zwyczajna i żaby zielone są objęte ochroną częściową. Wszystkie gatunki są bardzo pożytecznymi zwierzętami. W skład żabiego pokarmu wchodzą miedzy innymi chrząszcze, z których większość to szkodniki roślin, ślimaki i komary.

Przejście pomiędzy terenami leśnymi i polami w okolicach Nowego Dworu jest jednym ze stałych szlaków wiosennych migracji. Zwierzęta muszą m.in. przekroczyć ruchliwą drogę wojewódzką nr 551. O ochronę płazów zwróciło się do Zarządu Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy Towarzystwo Przyrodnicze Kawka. Pierwsza akcja zabezpieczenia drogi odbyła się wczesną wiosną ubiegłego roku.

Na odcinku blisko 500 metrów ustawiono już specjalne bariery z agrowłókniny (płotki herpetologiczne). Przy nich wkopywane są wiadra-pułapki. Akcja została uzgodniona z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska.

Wzdłuż drogi rozstawiono płotek o długości 500 metrów. Jak podaje ZDW w Bydgoszczy – dziennie nawet 121 płazów próbuje przekroczyć jezdnie. Ponadto, w ubiegłym roku udało się uratować 1167 płazów.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony