Partnerzy serwisu:

Kujawsko-Pomorskie: Mostów jest zbyt mało, ale nie na drogach wojewódzkich

Kasper Fiszer 12.05.2019

Kujawsko-Pomorskie: Mostów jest zbyt mało, ale nie na drogach wojewódzkich
DW-249 w Solcu Kujawskimfot. Yves6, lic. CC BY-SA 3.0
ZDW w Bydgoszczy przygotowuje się do uruchomienia przeprawy promowej na Wiśle w Solcu Kujawskim. Nie rozwiąże to jednak problemu zbyt małej liczby połączeń promowych i mostowych w województwie kujawsko-pomorskim. W opinii regionalnego zarządcy kwestia ta dotyczy jednak głównie dróg innych kategorii niż wojewódzkie.
Na naszych łamach regularnie poruszamy kwestię niewystarczającej liczby mostów w regionach nadwiślańskich. Dość częstym problemem jest funkcjonowanie tam dróg wojewódzkich o ciągłej numeracji, których w praktyce nie da się pokonać, bo ich bieg przerwany jest przez rzekę. Dotychczas opisaliśmy sytuację w województwach mazowieckim, lubelskim, świętokrzyskim i pomorskim.

ZDW uruchomi swoją pierwszą przeprawę promową

Podobne trudności czekają także na kierowców poruszających się po województwie kujawsko-pomorskim. Problem nieciągłości dóg ze względu na przejazd przez rzekę dotyczy tam drogi wojewódzkiej nr 245 Gruczno – Chełmno i króciutkiej, bo około dwukilometrowej DW nr 257 Mała Nieszawka – Toruń (węzeł z DK-80). – Występują też inne drogi tego typu, np. DW-249 w rejonie Solca Kujawskiego – mówi Michał Sitarek z Zarządu Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy.

– Nadmieniam jednak, że nie jesteśmy zarządcą każdej takiej drogi. W miastach na prawach powiatu zarządcami tych dróg są zarządy miejskie, np. dla wspomnianej drogi nr 257 – Miejski Zarząd Dróg w Toruniu – dodaje przy tym nasz rozmówca. Przypomina też, że w ciągu DW-249 niebawem uruchomiona zostanie przeprawa promowa. – Prom aktualnie jest w budowie – informuje. Przypomnijmy, że już w tym miesiącu mają rozpocząć się odbiory techniczne statku. Jest szansa, że pierwsze rejsy z pasażerami odbędą się jeszcze w tym roku. – Część drogowa [przebudowa drogi dojazdowej i budowa przyczółków] jest natomiast na etapie kompletowania niezbędnych decyzji i pozwoleń, które umożliwią rozpoczęcie prac budowlanych – usłyszeliśmy w ZDW. – Poza przeprawą w Solcu Kujawskim ZDW nie zarządza żadnymi przeprawami promowymi – dodaje Michał Sitarek.

Problem braku mostów rozwiązałaby np. S10

Ciekawy jest natomiast przypadek DW-245, bo kiedyś – i to już w okresie powojennym – w jej ciągu stał stały most. – Istniał on w latach 1945 – 1963. Była to drewniana konstrukcja zbudowana przez saperów Armii Czerwonej. Po wybudowaniu obok niego nowej konstrukcji żelbetowej w ciągu obecnej drogi nr 91 został on rozebrany i nie ma uzasadnienia budowa w tym miejscu nowej stałej konstrukcji – ocenia przedstawiciel zarządcy.

– W naszej ocenie siatka mostów na Wiśle w Kujawsko-Pomorskiem jest niewystarczająca – stwierdza przy tym ogólnie przedstawiciel ZDW. Dodaje, że z tego powodu przygotowywane są zadania mające poprawić skomunikowanie obu brzegów rzeki, ale nie dotyczą one dróg wojewódzkich, a tras innych kategorii. Jako przykład wskazuje on koncepcję budowy drogi S10 przez planowany stopień na Wiśle w okolicach Siarzewa.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony