Partnerzy serwisu:

Kujawsko-pomorskie: Otwarto dwa zmodernizowane odcinki dróg wojewódzkich

Redakcja 28.05.2019

Kujawsko-pomorskie: Otwarto dwa zmodernizowane odcinki dróg wojewódzkich
fot. mat. pras.
Dziś, 28 maja, w województwie kujawsko-pomorskim kierowcom zostały udostępnione dwa odcinki dróg wojewódzkich, na których od jakiegoś czasu trwały prace. Pierwszy to przebudowana DW-546 z Łubianki do Bierzgłowa, a drugi to wyremontowana DW-554 z Kowalewa do Golubia-Dobrzynia.
Nową drogą z Łubianki do Bierzgłowa

Odcinek drogi wojewódzkiej nr 546 z Łubianki do Bierzgłowa liczył 2,3 km i przeszedł gruntowną przebudowę. – To ważna inwestycja, która jeszcze bardziej poprawi bezpieczeństwo. Przy okazji, dzięki współpracy z gminą rozwiązaliśmy problemy związane z parkowaniem i odwodnieniem drogi. Przygotowujemy się do kolejnych inwestycji w tej części regionu, między innymi do budowy kolejnych dróg rowerowych w powiecie toruńskim – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

W ramach inwestycji poszerzono jezdnię, a łuki dostosowano do najnowszych standardów. Wzdłuż całego odcinka wybudowano ciąg pieszo-rowerowy o szerokości 2-2,5 metra. Na terenach zabudowanych i w rejonie przystanków autobusowych dobudowano chodniki. Powstały też zatoki autobusowe, zjazdy na posesje oraz na drogi lokalne. Most nad Papowską Strugą przebudowano na przepust.

W Łubiance na połączeniu z trasą Toruń – Unisław zbudowano ronda o średnicy 35 metrów. Dochodzące do niego jezdnie są rozdzielone wysepkami dla pieszych (azylami), które pozwalają bezpieczniej przechodzić na druga stronę drogi. Naprzeciwko centrum kultury powstał parking na około 60 samochodów. Natomiast w rejonie ul. Samorządowej oddano do użytku zatoki postojowe. Cała trasa zyskała kanalizację deszczową dzięki czemu nawet po opadach nie tworzą się kałuże.

Za modernizacje odpowiadała firma Kobylarnia. Inwestycja pochłonęła ponad 13 mln zł. Większość środków na realizację inwestycji zapewnił Urząd Marszałkowski. W przedsięwzięciu uczestniczyła też gmina Łubianka, która przeznaczyła na ten cel 1,4 mln zł. Wsparcie ze strony gminy polegało też na pozyskaniu niezbędnych gruntów.

Jak podaje Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego – przebudowa drogi z Łubianki do Bierzgłowa to uzupełnienie wcześniejszych inwestycji w tym rejonie. W Bierzgłowie modernizowany odcinek łączy się z fragmentem przebudowanym w latach 2013-14. Natomiast w Łubiance połączył się z drogą wojewódzką nr 553 (Toruń – Unisław), która została zmodernizowana w 2008 roku.

Droga z Kowalewa do Golubia-Dobrzynia gotowa

Kolejna trasa, która została udostępniona kierowcom, to DW-554 Kowalewo Pomorskie – Golub-Dobrzyń o długości 9,65 km. Otwierana inwestycja kosztowała ponad 15 mln zł. Trasa pozwala teraz bezpieczniej i wygodniej podróżować. Wcześniej zbudowane zostały odcinki chodników i dróg rowerowych.

– Przebudowa tej drogi to jedno z kilku dużych zadań finansowanych w oparciu o środki województwa. Poprawiliśmy bezpieczeństwo i komfort przejazdu pomiędzy Kowalewem Pomorskim i Golubiem-Dobrzyniem. Inwestycja ułatwia też dojazd do ważnych atrakcji turystycznych m.in. golubskiego zamku i Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Gruntowny remont polegał przede wszystkim na przebudowie nawierzchni na odcinku blisko 10 kilometrów. Poszerzono ją do 6 metrów i wykonano zagęszczone pobocza. Wykonana została nowa podbudowa. W drogę wbudowano też wzmacniającą siatkę, a następnie ułożono nowe warstwy bitumiczne i krawężniki. Po drodze mogą teraz poruszać się pojazdy o nacisku 10 ton na oś bez ryzyka powstawania kolein. Miejsca niebezpieczne zabezpieczono barierami. W zakres zadania wchodziło też wykonanie nowego oznakowania pionowego i poziomego, przebudowa istniejących zatok autobusowych, zjazdów oraz poprawa odwodnienia.

Roboty budowlane wykonała firma Trakcja PRKiI. Koszt remontu wyniósł 15,6 miliona złotych. Trasa jest teraz objęta 7-letnią gwarancją.

Jak podaje Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego – w poprzednich latach wzdłuż prawie całej drogi powstały ciągi pieszo-rowerowe, co pozwoliło odseparować ruch pieszych i rowerzystów od ruchu pojazdów. Te inwestycje realizowane były w oparciu o Drogową Inicjatywę Samorządową – partnerski program Urzędu Marszałkowskiego i samorządów lokalnych mający na celu poprawę bezpieczeństwa przy ważnych drogach. Wykorzystano na ten cel także środki unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony