Partnerzy serwisu:

Kwieciński: Opolskie jednym z liderów w wykorzystaniu środków UE

Elżbieta Pałys 01.02.2018

Kwieciński: Opolskie jednym z liderów w wykorzystaniu środków UE
fot. UMWO
– Opolszczyzna jednym z liderów wykorzystania środków unijnych – powiedział minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Jak poinformował, pod względem kontraktacji województwo opolskie zajmuje trzecie miejsce, natomiast pod względem wydatkowania środków jest pierwsze w kraju.
Minister Jerzy Kwieciński był gościem Konwentu Marszałków Województw, opolskie od stycznia tego roku objęło przewodnictwo w konwencie.

Według informacji przekazanej przez ministra w rozmowie udostępnionej przez biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego, obecnie region realizuje 855 projektów, z czego 655 to projekty współfinansowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.

– To znaczące inwestycje – ocenił Kwieciński. Jak powiedział, suma inwestycji realizowanych w ramach wszystkich programów to 6,5 mld zł, w tym dofinansowanie z Unii Europejskiej to 4,1 mld zł. – To większa skala niż w poprzedniej perspektywie. W tej chwili we wszystkich projektach, które są współfinansowane z Unii Europejskiej mamy 280 mld zł – powiedział.

Dobre tempo realizacji unijnych inwestycji, zdaniem ministra, można zaobserwować także w przypadku kilku innych województw. – Zależy mi w tej chwili na tym, by inne regiony doszlusowały, żeby zaczęły gonić czołówkę, jak województwa: opolskie, wielkopolskie, pomorskie, lubuskie czy podkarpackie. To jest czołówka – pochwalił Jerzy Kwieciński.

Poinformował też o planach na kolejną perspektywę. – Na pewno będziemy kontynuować wsparcie na infrastrukturę techniczną, szczególnie transportową – powiedział. Dodał jednak, że nieco inaczej będą rozłożone akcenty. Tak jak w poprzedniej perspektywie dominował transport drogowy, obecnie można mówić o równowadze między sektorem drogowym i kolejowym – każdy z nich ma do dyspozycji porównywalne środki tak w następnej nacisk ma być położony na transport śródlądowy i intermodalność. – To jest rzecz, która jest dla nas bardzo ważna – podkreślił szef resortu inwestycji i rozwoju.

Pierwsze spotkanie marszałków w ramach obecnego przewodnictwa w konwencie sprawowanego przez województwo opolskie odbywa się w Opolu. Konwent przewidziano na trzy dni od 30 stycznia do 1 lutego br.

PARTNERZY DZIAŁU



Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony