Partnerzy serwisu:

Kwieciński: Regiony ciągną nas w dół. Środki UE wydają wolniej niż w poprzedniej perspektywie

Elżbieta Pałys 15.02.2018

Kwieciński: Regiony ciągną nas w dół. Środki UE wydają wolniej niż w poprzedniej perspektywie
fot. tiseb, flickr.com
Realizacja programów unijnych na poziomie krajowym przebiega bardzo dobrze, znacznie lepiej niż w poprzedniej perspektywie – poinformował dziś minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Dużo gorzej z wykorzystywaniem pieniędzy unijnych radzą sobie regiony. Wykorzystywanie środków unijnych obecnej perspektywy w regionach wypada nie tylko słabiej w stosunku do programów krajowych, ale także gorzej niż w poprzedniej perspektywie.
O podobnej sytuacji była mowa już rok wcześniej. Jak podczas dzisiejszej konferencji prasowej mówił minister Kwieciński, w porównaniu do sytuacji sprzed roku nieco zniwelowana został różnica między poziomem krajowym i regionalnym w podpisanych umowach (58 proc. wykorzystania alokacji na poziomie krajowym i 48 proc. w programach regionalnych), natomiast jeśli chodzi o faktyczną realizację (środki rozliczone), dysproporcja jest duża – w przypadku programów krajowych wykorzystanie sięga 15 proc., natomiast w regionach jest to 9 proc.

Grupa liderów i ogon

Nie wszystkie regiony z pieniędzmi unijnymi radzą sobie jednakowo. – Mamy gwiazdy jak województwo pomorskie czy opolskie i mamy całą grupę outsiderów – mówił Jerzy Kwieciński.

Województwo pomorskie jest, według ministra, absolutnym liderem pod względem kontraktowania. Pod tym względem realizacja idzie tam nawet lepiej niż na poziomie krajowym - pomorskie ma 14 proc. w wydatkach certyfikowanych. Do grona liderów, poza wspomnianymi dwoma regionami, należą także dolnośląskie, podkarpackie i wielkopolskie.

W grupie regionów gorzej wykorzystujących środki unijne są m.in. 4 województwa z Polski wschodniej, co minister uznał za szczególnie niepokojące (wyjątkiem jest woj. podkarpackie, które znajduje się w grupie liderów). – Te regiony, które mają największy dystans rozwojowy do średniej unijnej czy nawet do średniej krajowej, to są te regiony, które powinny starać się bardziej efektywnie wykorzystywać środki unijne, a tutaj do końca tak nie jest – stwierdził Kwieciński. Grupa województw najsłabiej radzących sobie z funduszami unijnymi to: podlaskie, warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie, świętokrzyskie i lubelskie. 

Wolne tempo realizacji unijnych programów grozi tym, że niektóre regiony nie wykorzystają środków, które są im przeznaczone. – Jeśli nie się nie zmieni, to w programach regionalnych tym roku możemy stracić 1,2 mld euro – ostrzega Jerzy Kwieciński. Zagrożenia, jak mówił, wynikają z tego, że niektóre regiony mogą nie zrealizować zasady N+3, czyli wydatkowania pewnych kwot, które powinny zrealizować w tym roku. Mogą również wynikać z tego, że rezerwa wykonania, która będzie dzielona w roku 2019 może tym regionom przepaść. Ta rezerwa to 6 proc. wartości każdego z tych programów.     

Jak powiedział minister inwestycji i rozwoju, ministerstwo zwróciło się do regionów o przygotowanie specjalnych programów, które pozwolą uniknąć zagrożenia utraty środków. – Te kwestie będziemy w tym roku bardzo silnie monitorowali – zapowiedział szef resortu rozwoju. 

Krajowe w górę, regionalne w dół

Bilans za 2017 rok wygląda tak, że programy krajowe przekroczyły zakładany roczny rządowy plan w zakresie wartości poświadczonych dla Komisji Europejskiej wydatków (102 proc.), natomiast regionalne go nie wypełniły realizując zaledwie niewiele powyżej połowę, tj. 53 proc. założeń. - Dysproporcja pomiędzy realizacją programów krajowych i programów regionalnych jest bardzo duża.  

Obecnie poziom kontraktacji w przypadku programów krajowych to 58 proc. w przypadku regionalnych 48 proc. Poziom płatności beneficjentów wynosi 9 proc. w regionach w stosunku do 15 proc. w programach krajowych.

To zróżnicowanie wpływa na naszą pozycję wśród krajów Unii Europejskiej. Jak informował minister, jeśli chodzi o fundusz spójności jesteśmy w Unii na 3 miejscu, w przypadku Europejskiego Funduszu Społecznego na 9 miejscu, a w Europejskim Funduszu Rozwoju Regionalnego jest to 11-12 pozycja. – Średnio daje to 8-9 miejsce – powiedział Jerzy Kwieciński. – To pokazuje, że te fundusze, które są głównie w regionach, a to dotyczy głównie społecznego i regionalnego ciągną nas w dół, a Fundusz spójności, którym zarządza administracja centralna - fundusz spójności – ciągnie nas w górę – dodał.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony