Partner serwisu

Kwieciński: Ten rok ma być rokiem inwestycji

Elżbieta Pałys 11.01.2018

Kwieciński: Ten rok ma być rokiem inwestycji
fot. Pixabay
Priorytetem dla nowego Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju jest przyspieszenie inwestycji – nie tylko krajowych, ale i samorządowych. – T en rok ma być rokiem inwestycji – mówił minister Jerzy Kwieciński podczas konferencji poświęconej Pakietowi dla miast średnich. W ramach pakietu miasta średniej wielkości otrzymają m.in. wsparcie kapitałowe w ramach Polskiego Funduszu Rozwoju. Dziś w Warszawie podpisane zostały pierwsze dwie umowy z samorządami.
Połowę wszystkich inwestycji w naszym kraju stanowią te realizowane przez samorządy. W 2016 roku doszło jednak do wyraźnego spowolnienia w tym obszarze – inwestycje samorządów spadły o ok. 25 proc. W 2017 roku było nieco lepiej, ale nadal słabo. W tym roku ma nastąpić przyśpieszenie. Trzeba jednak pokonać niektóre bariery.

– Samorządy mają wiele sztywnych wydatków, które nie pozwalają większości z nich w dużym zakresie finansować działalności inwestycyjnej – mówił dziś w Warszawie Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju. – Poprzez różne instrumenty chcemy pomóc samorządom te bariery finansowe pokonywać – dodał.

Na co mogą liczyć samorządy

W ramach Pakietu dla miast średnich Polski Fundusz Rozwoju ma dostarczać samorządom kapitał na realizację inwestycji. Dziś w Warszawie zostały podpisane dwie pierwsze umowy w tej sprawie. PFR zawarł je z grupą gmin: Nowy Sącz, Nawojowa, Stary Sącz, Kamionka Wielka i Korzenna (umowa dotyczy inwestycji w Sądeckie Wodociągi) oraz z gminą Limanowa (współpraca dotyczy infrastruktury wodno-kanalizacyjnej).

– Polski Fundusz Rozwoju dostarcza finansowania dla samorządu w dwóch postaciach – w postaci kapitałowej, co jest bardzo potrzebne, i to jest zadanie Funduszu Inwestycji Samorządowych, ale w ramach PFR mamy również instrumenty dłużne – tłumaczył minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Te formy wsparcia inwestycji są dostępne poprzez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Zainteresowanie samorządów współpracą z PFR jest duże. Do tej pory wpłynęły wnioski od 150 jednostek, które chcą realizować inwestycje, a nie mają możliwości uzyskania dotacji, ani też zadłużania się. Wnioski dotyczą w sumie 200 inicjatyw. Jak podaje MIR, najwięcej inicjatyw dotyczy infrastruktury drogowo – transportowej – chodzi o drogi, ulice, obwodnice, węzły, mosty, dworce, linie kolejowe, tabor czy węzły przesiadkowe. Wśród zgłaszanych inwestycji sporo dotyczy także kubatury. Łączna wartość zgłoszonych planowanych inwestycji to ponad 5,5 mld zł.   

Instrument długofalowy

Wsparcie inwestycyjne samorządów ma mieć charakter długofalowy. – Poprzez PFR chcemy również wspierać samorządy wszelkiego szczebla, ale szczególnie samorządy wojewódzkie, w budowaniu nowych instytucji finansowych na poziomie regionalnym – mówił dziennikarzom Jerzy Kwieciński.

– Na razie są to regionalne fundusze rozwoju, z których – niektóre [samorządy] – zakładamy, za parę lat będą w stanie utworzyć regionalne banki. Banki miałyby powstać na bazie regionalnych funduszy rozwoju. – To dla nas zadanie bardzo ważne i liczymy, że PFR przez swoje instytucje będzie nam pomagał – dodał Kwieciński.

Co po 2020 roku

Te instrumenty mają mieć szczególne znaczenie w kontekście ograniczenia – w perspektywie kilku lat – funduszy unijnych. –Chcemy budować nowe instrumentarium dla finansowania inwestycji samorządowych, niezależne od funduszy europejskich – mówił Jerzy Kwieciński. Jak stwierdził, to przygotowywanie się na nowe czasy. – Po roku 2020 z jednej strony będziemy mieli do czynienia z ograniczeniem funduszy unijnych, ale z drugiej strony, chcemy by stopa inwestycji w naszym kraju się zwiększyła, by rola inwestycji w gospodarce była jeszcze większa niż do tej pory – dodał minister inwestycji i rozwoju.

Do tej pory ok. 50-60 proc. inwestycji w Polsce było realizowanych przy udziale funduszy europejskich. – Chcemy, by ta nasza własna, „druga noga”, czyli wykorzystanie funduszy publicznych – samorządowych i krajowych – stawała się większa, żeby jej znaczenie rosło – powiedział minister, który po rekonstrukcji rządu odpowiada za inwestycje i rozwój.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony