Partnerzy serwisu:

Kwieciński: Wynik gry o budżet i politykę spójności poznamy po ostatnim gwizdku

Justyna Urbaniak 02.05.2018

Kwieciński: Wynik gry o budżet i politykę spójności poznamy po ostatnim gwizdku
Fot. MR
– Mecz piłkarski trwa 90 minut. Moment, w którym KE ogłasza budżet i rozpoczynają się negocjacje, to dopiero pierwszy gwizdek sędziego – komentuje Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju, odnosząc się do propozycji budżetowych Unii Europejskiej na lata 2021-2027.
– Rozumiemy, że Unia Europejska mierzy się teraz z nowymi wyzwaniami. Świat nie stoi w miejscu. W 2012 i 2013 roku, gdy negocjowany był obecnie realizowany budżet UE byliśmy zupełnie gdzie indziej. Bardziej niż migracje i Brexit nas, Europejczyków, zajmowało inwestycyjne przyspieszenie, którego potrzebowaliśmy po kilku latach kryzysu. Polska też się zmienia – przyznał minister wyjaśniając, że nasz kraj jest przykładem, iż polityka spójności działa i ma się dobrze. Pozwoliła nam bowiem rozwinąć niedoinwestowaną przez lata infrastrukturę transportową, ale pomogła również w rozwoju blisko 100 tysięcy firm i zwiększyła bezpieczeństwo energetyczne, gdyż to z jej funduszów sfiansowano budowę terminalu LNG w Świnoujściu.

– Dzisiejsze propozycje Komisji Europejskiej pokazują, że Polska prawdopodobnie pozostanie największym beneficjentem unijnej polityki spójności. To dobra wiadomość. Cieszy to, że udało się zneutralizować pomysły radykalnych cięć. Droga do kompromisu jest jeszcze daleka. Będziemy analizować to co zaproponowała Komisja. Przedstawione dzisiaj dokumenty nie są doskonałe, ale uznajemy, że są to propozycje wyjściowe do negocjacji. Trzeba zaznaczyć, że nie zawierają one wielu szczegółowych rozstrzygnięć np. metody podziału środków spójności czy mechanizmu wyrównywania dopłat. Oczekujemy też równowagi w finansowaniu tzw. starych i nowych celów, a tej w propozycji Komisji w tej chwili nie mamy. Proces wyrównywania poziomu rozwoju państw biedniejszych i bogatszych państw UE nie został jeszcze zakończony. Ostateczny kompromis powinien odzwierciedlać interesy wszystkich państw, w tym Polski – wyjaśnił minister.

Kwieciński podkreślił również, że polski rząd jest gotowy do dyskusji o kształcie budżetu polityki spójności. Jednak zdaniem ministra musi to być dyskusja na argumenty. Kwieciński podkreślił, że mogą być to jedne z najtrudniejszych negocjacji budżetowych. Negocjacji, które zdecydują na lata nie tylko o kształcie budżetu, ale także o wzajemnej ufności, klimacie do rozmów i, być może, przyszłości całej UE. 

– Mecz się zaczął. A wynik gry o budżet i politykę spójności poznamy po ostatnim gwizdku. Przed nami dużo więcej niż półtorej godziny twardej gry. To żmudne, długotrwałe i trudne miesiące negocjacji. Tak podejmuje się decyzje w Unii Europejskiej – podsumował Kwieciński.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony