Partnerzy serwisu:

Lafarge będzie produkować zieloną energię na własne potrzeby

inf. pras. 12.04.2021

Lafarge będzie produkować zieloną energię na własne potrzeby
fot. mat. pras.
Lafarge w Polsce planuje zwiększyć wolumen wykorzystywanej energii z odnawialnych źródeł energii. Na terenie byłej cementowni w Wierzbicy w woj. mazowieckim uruchomi farmę fotowoltaiczną, gdzie będzie produkowana energia odpowiadająca 10% zapotrzebowania dla produkcji cementu w tej firmie.
Farma powstanie na powierzchni 48 ha i będzie miała moc 30 MW. To ma być krok do osiągnięcia celu, jakim jest wykorzystywanie przez Lafarge Polska już w 2025 roku energii, która w 100% będzie pochodziła ze źródeł odnawialnych, z tego 50% poprzez bezpośredni udział w inwestycjach tj. farmy fotowoltaiczne oraz wiatrowe czy produkcja energii z odzysku ciepła.

Za realizację inwestycji w Wierzbicy odpowiedzialna będzie firma Qair Polska, która na mocy podpisanej z Lafarge umowy wydzierżawi teren 48 ha na 30 lat. Natomiast Lafarge będzie odbierał całość energii produkowanej z farmy.

Jednocześnie strony uzgodniły, iż gwarancje pochodzenia tej zielonej energii będą przekazane przez Qair Polska spółce Lafarge. W zależności od przebiegu formalno-prawnych procedur, uruchomienie farmy nastąpi w ciągu 2-4 lat.

– Grupa LafargeHolcim jako pierwszy globalny producent materiałów budowlanych i pierwsza firma w sektorze cementowym podjęła ambitne wyzwanie redukcji emisji CO2 podpisując deklarację Net-Zero Pledge. Do 2030 roku cała grupa zredukuje emisję o 20% w porównaniu z rokiem 2018. W Polsce ambicją Lafarge jest osiągnięcie 55% poziomu redukcji, w porównaniu do 1990 roku. Aby to osiągnąć realizujemy ambitne cele w zakresie dekarbonizacji i zrównoważonego rozwoju. Prowadzimy modernizację Cementowni Małogoszcz, gdzie obniżymy emisję CO2 o 20% i zużycie energii o ⅓. Budowa farmy fotowoltaicznej w Wierzbicy to kolejny krok do realizacji naszej ambicji w obszarze zmniejszenia emisji przy wykorzystaniu energii ze źródeł odnawialnych - mówi Xavier Guesnu, prezes zarządu Lafarge w Polsce.

Powstanie tej instalacji na tym terenie jest też przykładem udanego zagospodarowania terenów poprzemysłowych w Wierzbicy, dzięki czemu będą one mogły być wykorzystane do wspierania produkcji czystej, odnawialnej energii.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony