Partnerzy serwisu:

Lasy Państwowe inwestują w gminne drogi

Bartosz Józefiak 02.10.2017

Lasy Państwowe inwestują w gminne drogi
fot. Pixabay
W zeszłym roku Lasy Państwowe dołożyły 45 milionów złotych do remontów dróg samorządowych. Niektórzy samorządowcy są zachwyceni współpracą z leśnikami. Większość musi obejść się smakiem.
W 2016 roku Lasy Państwowe zapłaciły 2,2 miliarda złotych podatków. Z tego 303 miliony zł. powędrowało do skarbców samorządów. Większość tej kwoty Lasy zapłaciły w podatkach, ale osobną pulą są bezpośrednie dofinansowania do remontów drogowych. W zeszłym roku leśnicy dołożyli samorządom 45 milionów złotych na drogi. W 2017 roku ruszył wieloletni program budowy zintegrowanego systemu dróg leśnych i samorządowych w całej Polsce.

Korzyść dla obu stron

Największe wspólne inwestycje leśników z samorządami to trasy w puszczy Białowieskiej, które powstały w porozumieniu ze starostwem powiatowym w Hajnówce.

Ale Białowieża to nie wszystko. Dobrym przykładem jest tu Dolny Śląsk. W latach 2012- 2016 Lasy Państwowe zainwestowały w samorządowe drogi na Dolnym Śląsku blisko 14 milionów złotych.

W tym roku leśnicy wspierają samorządy w tym województwie przy okazji osiemnastu inwestycji drogowych. Są to m.in. modernizacja mostu drewnianego przez rzekę Barycz w gminie Milicz (dofinansowanie – 80 tysięcy zł), przebudowa obiektów mostowych w Michałkowej w powiecie wałbrzyskim (100 tys), przebudowa drogi powiatowej na odcinku dworek – Pieszków (powiat Lwówek Śląski, 400 tys. zł), przebudowa drogi powiatowej Niemojów-Lesica-Międzylesie (powiat kłodzki, 411 tys. zł). Największym wsparciem cieszą się: powiat Kłodzki, gmina i powiat Kamienna Góra, powiat Lwówek Śląski.

Na sympatię leśników mogą liczyć gminy górskie, gdzie inwestycje drogowe często połączone są z nakładami na infrastrukturę turystyczną. Widać to zwłaszcza w nadleśnictwie Świeradów w Górach Izerskich.

- Lasy prowadzą wywózkę na naszych drogach, ale dokładają się do ich odbudowy. Jeśli jakaś trasa przebiega przez teren gminy i Lasów Państwowych, decydujemy się na wspólny remont i dzielimy proporcjonalnie kosztami. Ta współpraca zadowala obie strony – mówi Joanna Kuczerawy z urzędu gminy w Olszynie.

- Wykonywaliśmy szereg zadań, m.in w gminach: Świeradów, Mirsk, Rębiszów, wsi Kotlina. Dokładamy się do kosztów remontów dróg asfaltowych, które przebiegają przez tereny gminne, ale są ważne dla gospodarki leśnej – dodaje Piotr Gajowniczek z Nadleśnictwa Świeradów.

Do tego leśnicy zainwestowali w tym rejonie w 60 kilometrów tras dla rowerów górskich. Do inwestycji wartej 1,3 mln zł dołożyli 600 tysięcy.

Nie tylko finanse

Czy to oznacza, że samorządy i leśnicy żyją w symbiozie? Nie do końca. Pamiętajmy, że Lasy Państwowe to instytucja o przychodach rzędu 8 miliardów zł. W tej skali 45 milionów rocznie na samorządowe drogi nie robi takiego wrażenia.

Poza tym, jak przyznają leśnicy, pieniądze płyną tylko tam, gdzie mają w tym interes. Na dofinansowanie mogą liczyć tylko najmocniej eksploatowane drogi, które mają duże znaczenie dla gospodarki leśnej. Większość samorządów musi obejść się smakiem.

- Nie otrzymujemy dofinansowania do remontów dróg od Lasów Państwowych, choć lasy zajmują blisko 37 procent powierzchni gminy. Podatek leśny to ok. 350 tysięcy złotych. Gmina ma roczne dochody w wysokości 47 milionów, więc ten podatek to mniej niż jeden procent dochodów – mówi Stanisława Potoczna, skarbnik gminy Chocianów.

Pieniędzy na remonty dróg nie dostaje też gmina Miękinia. - Mamy 1500 hektarów lasów, za który dostajemy 120 tysięcy złotych podatku – opowiada wójt Jan Marian Grzegorczyn.

Według wójta nie można jednak postrzegać Lasów Państwowych wyłącznie jako skarbonki. - Lasy to dobro ogólnonarodowe. To, że są dostępne, otwarte dla mieszkańców, zadbane – to wielka korzyść. To robota leśników, dlatego nie można patrzeć tylko na finansowy aspekt współpracy – mówi.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony