Partnerzy serwisu:

Lasy zagospodarują wody opadowe z S19

Elżbieta Pałys 29.09.2020

Lasy zagospodarują wody opadowe z S19
fot. GDDKiA
Lubelska GDDKiA porozumiała się z Lasami Państwowymi w zakresie zagospodarowania wód opadowych z pasa drogowego szykowanej do budowy trasy S19. To działanie, które nie ma precedensu.
Porozumienie dotyczy drogi, której budowa jest dopiero planowana – chodzi o odcinek S19 pomiędzy węzłami Lubartów Północ i Lublin Rudnik. GDDKiA zawarła je z Lasami Państwowymi.

Instytucje porozumiały się co do współpracy w zakresie odprowadzenia wód opadowych i roztopowych z terenu pasa drogowego. Wody – zgodnie z warunkami określonymi w porozumieniu – zostaną zagospodarowane na terenach zarządzanych przez Nadleśnictwo.

Strony umawiając się na współpracę uzgodniły, że możliwości techniczne odprowadzenia wód odpadowych i roztopowych z pasa drogowego oraz potencjalny wpływ tych działań na tereny leśne, będzie każdorazowo oceniany i uzgadniany przez obie strony.

Generalnej Dyrekcji taki model „odwodnienia” pozwoli zoptymalizować koszty związane z budową i utrzymaniem drogi. Swój korzyści będzie miało także Nadleśnictwo, które skorzysta z zasobów zgormadzonych w zbiornikach wodnych, w przypadku wystąpienia klęsk żywiołowych, pożarów, czy innych zagrożeń.

To pierwsze takie porozumienie w kraju. Lubelska GDDKiA zawarła je zanim rozpoczęła się budowa drogi – ten odcinek przyszłej Via Carpatii jest jeszcze na etapie przetargu na projekt i budowę. W poniedziałek 28 września otwarto oferty w przetargu na wybór wykonawcy

Droga będzie miała 23 km długości, będzie wyposażona w dwie jezdni po dwa pasy ruchu w każdym kierunku z możliwością rozbudowy do trzech pasów w razie takiej potrzeby w przyszłości.

Inwestor planuje, że umowa z wykonawcą zostanie podpisana w I kwartale 2021 r., a rozpoczęcie robót budowlanych nastąpi na przełomie III i IV kwartału 2022 r.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony