Partnerzy serwisu:

Łatwiej zapłacimy za „państwowe” autostrady? GITD rozważa rozpoznawanie tablic rejestracyjnych

Elżbieta Pałys 16.10.2019

Łatwiej zapłacimy za „państwowe” autostrady? GITD rozważa rozpoznawanie tablic rejestracyjnych
Fot. Google Maps
Główny Inspektorat Transportu Drogowego, który od roku odpowiada za Krajowy System Poboru Opłat Drogowych rozmawia z przedsiębiorcami o możliwości pobierania opłat drogowych z wykorzystaniem automatycznej identyfikacji tablic rejestracyjnych. Chodzi o opłaty od pojazdów lekkich.
GITD rozważa wdrożenie systemu poboru opłat drogowych metodą elektroniczną z wykorzystaniem automatycznej identyfikacji numerów rejestracyjnych pojazdów lekkich. Metoda ta miałaby być wykorzystywana na państwowych odcinkach autostrad płatnych. We wrześniu ogłoszono dialog techniczny w tej sprawie. Ma on poprzedzić ogłoszenie przetargu na zaprojektowanie, wdrożenie i utrzymanie tego systemu.

Do udziału w dialogu technicznym zgłosiło się 18 podmiotów. Wszystkie spełniły wymagania formalne i zakwalifikowały się do udziału w dialogu. Ostatecznie uczestniczy w nim 17 podmiotów – jedna firma (BIT SA) wycofała się.

– Biuro Krajowego Systemu Poboru Opłat GITD prowadzi jeszcze rozmowy z poszczególnymi podmiotami – informuje biuro prasowe inspektoratu. Na podstawie dialogu zbierane są informacje o najlepszych możliwych rozwiązaniach stosowanych w tym obszarze. – W oparciu o zebrane dane możliwe będzie ogłoszenie postępowania mającego na celu wyłonienie wykonawcy – informuje GITD. – Na tym etapie za wcześnie jest jeszcze aby mówić o szczegółach dotyczących docelowego systemu i jego funkcjonalności – stwierdza GITD.

Automatyczne rozpoznawanie tablic rejestracyjnych jest obecnie wykorzystywane na dwóch koncesyjnych odcinkach autostrad – na A1 między Toruniem i Gdańskiem oraz na A4 Katowice – Kraków. W tym przypadku informacje odczytywane z tablic umożliwiają dokonanie płatności za pomocą aplikacji telefonicznej.

Obecnie w GITD trwają także prace nad nowym systemem poboru opłat drogowych od pojazdów pow. 3,5 t. Według zapowiedzi system ma być gotowy w 2021 roku i będzie oparty na technologii satelitarnej.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony