Partnerzy serwisu:

Leszek Bonna: Chcemy rozwijać transport na kierunku skandynawskim

Michał Szymajda 29.09.2020

Leszek Bonna: Chcemy rozwijać transport na kierunku skandynawskim
fot. Henryk Bielamowicz/CC BY-SA/wikimedia
– Bardzo cieszę się, że rozmawiamy dziś o przyszłości polskiego intermodalu w Gdańsku. Jesteśmy w miejscu kluczowym dla tej branży gospodarki – powiedział Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego i prezes zarządu Stowarzyszenia Polskich Regionów Korytarza Transportowego Bałtyk-Adriatyk.
Marszałek Bonna zwracał uwagę na kluczową rolę Trójmiasta na transportowej mapie Polski.

– Mamy tu dwa porty morskie, dociera tutaj kilka magistralnych linii kolejowych, jesteśmy na początku międzynarodowej drogi wodnej, mamy niezwykle prężny port lotniczy, tutaj ma swój początek najważniejsza autostrada. Dlatego dobrze się stało, że o temacie intermodalu rozmawiamy w Trójmieście. Nasz region żyje z transportu, transport intermodalny to być albo nie być Pomorza – mówił Leszek Bonna.

Wicemarszałek i prezes stowarzyszenia podkreślał znaczenie połączenia północ – południe, bowiem już teraz porty w Gdańsku i w Gdyni stanowią najistotniejszą bazę dla przewozu ładunków kierowanych na południe i wschód. Tu wskazał głównie Słowację i Czechy, ale również na Ukrainę, Węgry czy do Austria. Bonna chciałby ożywić kierunek skandynawski.

– Mamy olbrzymi potencjał rozwojowy dla połączeń ze Szwecją. Zainicjowaliśmy działania, aby zasięg korytarza Bałtyk – Adriatyk rozszerzyć o Szwecję i całą Skandynawię wydłużyć. Obecnie realizowane inwestycje, zwłaszcza kolejowe, będą miały kolosalny wpływ na rozwój trójmiejskich portów. Liczymy na to, że europejski trend związany ze wzmocnieniem intermodalu, będzie miał pozytywny wpływ na nasz region. Chcemy być największym hubem nie tylko w Polsce, ale i w całej środkowej Europie – powiedział Leszek Bonna.


PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Intermodal
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony