Partnerzy serwisu:

Liczba ofiar śmiertelnych na drogach UE spadła w 2010 r. o 11 proc.

Rynek Infrastruktury 05.07.2011

Liczba ofiar śmiertelnych na drogach UE spadła w 2010 r. o 11 proc.
Fot. jusben
Komisja Europejska opublikowała dziś nowe statystyki pokazujące, że liczba ofiar śmiertelnych na drogach w Unii Europejskiej spadła o 11 proc. w 2010 roku.

Niemniej z danych dotyczących poszczególnych państw (tabela obok) wynika, że w dalszym ciągu istnieją duże różnice wewnątrz Unii. Większość państw osiągnęła dwucyfrowy wskaźnik spadku liczby ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w ciągu minionego roku, przy czym najlepszy wynik zanotowały: Luksemburg (33%), Malta (29%), Szwecja (26%) i Słowacja (26%). W dalszym ciągu jednak jest dużo do zrobienia w tym zakresie.

 

- To bardzo dobra wiadomość, że prawie wszystkim państwom członkowskim udało się znacząco zmniejszyć liczbę ofiar śmiertelnych na drogach, ale nie znaczy to, że możemy spocząć na laurach. W dalszym ciągu na europejskich drogach każdego dnia ginie 100 osób. Poczyniliśmy istotne postępy począwszy od 2001 roku, dzięki czemu udało nam się ocalić 100 tysięcy istnień ludzkich. Ale liczba ofiar śmiertelnych i rannych na naszych drogach jest ciągle nie do zaakceptowania. Chcemy zmniejszyć liczbę zgonów w wypadkach drogowych o połowę do 2020 roku. W tym celu będziemy się przyglądać, jakimi samochodami ludzie jeżdżą, gdzie podróżują i jak prowadzą - powiedział wiceprzewodniczący KE Siim Kallas, odpowiedzialny za transport.

 

Załączona tabela – "ofiary śmiertelne na drogach wg krajów" – pokazuje postęp w zakresie realizacji programu działań na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego 2001-10, wg danych ogólnoeuropejskich i w rozbiciu na poszczególne kraje członkowskie. Zawiera najświeższe dane za 2010 rok.

 

Europejski program działań na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego

 

W lipcu 2010 Komisja Europejska przyjęła ambitne plany, zgodnie z którymi liczba śmiertelnych ofiar wypadków na drogach Europy ma zmniejszyć się o połowę w ciągu najbliższych dziesięciu lat. Proponowane inicjatywy ujęto w Europejskich kierunkach polityki w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego na lata 2011-2010. Przewidują one bardziej rygorystyczne normy bezpieczeństwa pojazdów, udoskonalone szkolenia użytkowników dróg oraz skuteczniejsze egzekwowanie przepisów ruchu drogowego. Aby zrealizować powyższy program, Komisja będzie ściśle współpracować z państwami członkowskimi.

 

Program działań na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego 2011-2020

 

Program ten to zbiór inicjatyw, które dotyczą poprawy bezpieczeństwa pojazdów, infrastruktury i zachowania użytkowników dróg.

 

Obejmują one siedem celów strategicznych:

 

1. Poprawa środków bezpieczeństwa dla samochodów ciężarowych i osobowych
2. Budowa bezpieczniejszych dróg
3. Rozwój inteligentnych pojazdów
4. Lepsze zasady egzaminowania i szkolenia kierowców
5. Skuteczniejsze egzekwowanie przepisów
6. Ograniczenie liczby rannych
7. Nowe działania dotyczące motocyklistów.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony