Partner serwisu

Łódź dostanie miliony na wykonanie dróg dojazdowych do S14

Grzegorz Rekiel 01.06.2022

Łódź dostanie miliony na wykonanie dróg dojazdowych do S14
fot. GDDKiA Łódź
65 milionów złotych na wykonanie dróg dojazdowych do trasy S14 oraz na drobne, osiedlowe inwestycje, dostanie Łódź w ramach Programu Inwestycji Strategicznych.
W poniedziałek (30 maja) wyniki naboru ogłosił premier Mateusz Morawiecki. Uwzględniony został największy wniosek złożony przez łódzki samorząd. Chodzi o wykonanie dróg dojazdowych do trasy ekspresowej S14 oraz „poprawę komunikacji na osiedlach Złotno/Teofilów”. W ramach zbiorczego zadania ma zostać wyremontowana ulica Rąbieńska (na odcinku od ul. Traktorowej do ul. Szczecińskiej). W planie jest wykonanie przedłużenia ul. Kaczeńcowej, a także budowa połączenia ul. Kaczeńcowej z ul. Traktorową. Miasto dostanie od rządu 65 milionów złotych.

Dwa wioski odrzucone


Odrzucone zostały dwa pozostałe wnioski złożone przez magistrat. Chodzi o budowę bezkolizyjnego przejazdu kolejowego na przedłużeniu ul. Hetmańskiej, a także dofinansowanie budowy drogi rowerowej w śladzie dawnej kolei scheiblerowskiej.

Przypomnijmy, że o tym, jakie wnioski złoży miasto, decydowali sami mieszkańcy, którzy wzięli udział w internetowym głosowaniu. W „kategorii” do 65 mln zł łodzianie mogli też zagłosować na remont targowiska oraz ulicy Rzgowskiej wraz z pętlą tramwajową na Kurczakach, ale ten projekt otrzymał niespełna 30 % głosów i został odrzucony.

W „kategorii” do 30 mln zł mieszkańcy mogli także głosować na „modernizację dróg osiedlowych” oraz remont ul. Franciszkańskiej wraz z torowiskiem (od ul. Wojska Polskiego do ul. Północnej). Rywalizacja była bardzo wyrównana, na zwycięski projekt (wspomnianą już budowę bezkolizyjnego przejazdu kolejowego na przedłużeniu ul. Hetmańskiej) głosowało 10,2 tys. osób, a na remont ul. Franciszkańskiej 9,8 tys.

W kategorii najmniejszych projektów mieszkańcy mieli do wyboru jeszcze dwie opcje: remont i termomodernizację Domu Pomocy Społecznej „Włókniarz” oraz przystosowanie i modernizację pomieszczeń Szkoły Podstawowej numer 40 oraz SP nr 71 na potrzeby miejskich przedszkoli.

Trzy progi dla samorządów

Przypomnijmy, że wraz z początkiem tego roku wszedł w życie Polski Ład, czyli pakiet zmian podatkowych, który wiąże się m.in. z podniesieniem kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy złotych oraz podniesieniem drugiego progu podatkowego z 85 do 120 tys. zł. Program Inwestycji Strategicznych jest formą częściowej rekompensaty dla samorządów za ubytek w dochodach. Miasta, powiaty, gminy i samorządy wojewódzkie mogły się ubiegać o bezzwrotne dofinansowanie kluczowych inwestycji.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony