Partnerzy serwisu:

Łódź odsuwa w czasie przedłużenie al. Kościuszki

Kasper Fiszer 31.07.2019

Łódź odsuwa w czasie przedłużenie al. Kościuszki
Roboty na al. Kościuszki w 2007 r.fot. Kasper Fiszer
W najbliższym czasie nie będzie budowane przedłużenie al. Kościuszki do al. Politechniki w Łodzi. Inwestycja zapowiadana kilka lat temu została odsunięta w czasie ze względu na nagromadzenie innych robót, które wydają się pilniejsze z uwagi na możliwość wykorzystania środków unijnych. Brak łącznika istotnie zmniejsza jednak funkcjonalność miejskiego układu drigiwegi,
Jedną z największych inwestycji drogowych samorządu miasta Łodzi miało być powstanie nowego odcinka al. Kościuszki. To jedna z najważniejszych arterii przebiegających w relacji północ – południe: dwupasmowa droga będąca przedłużeniem ciągu ulic Zachodniej i Zgierskiej przecina ścisłe centrum, łącząc przy tym północną część miasta z prostopadłą trasą W – Z. Powstały w okresie PRL układ drogowy nie został jednak nigdy ukończony i jego funkcjonalność pozostaje ograniczona.

Opóźnienie nie oznacza całkowitej rezygnacji

Szeroka droga do niedawna kończyła się bowiem na skrzyżowaniu z wąską ul. Radwańską, która nie była w stanie przyjąć ruchu o dużej skali. W 2017 r. otwarto krótki odcinek łączący przerwaną arterię z ul. Wólczańską, jednak i ta ma charakter jednojezdniowy. Założenia koncepcyjne mówiły o przedłużeniu al. Kościuszki do al. Politechniki – innej dwujezdniowej ulicy kończącej się skrzyżowaniem z prostopadłą drogą jednojezdniową.

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska zapowiadała w 2014 r., że po czterdziestu latach od budowy al. Kościuszki w jej ówczesnym przebiegu rozpoczną się wreszcie prace mające na celu połączenie jej z al. Politechniki. Tak jednak ostatecznie się nie stało i pięć lat po tej deklaracji nie toczą się żadne roboty związane z arterią. – Nie zrezygnowaliśmy jednak z tych planów – zapewnia nas Piotr Wasiak z Zarządu Inwestycji Miejskich Urzędu Miasta Łodzi.

Najpierw projekty unijne, potem pozostałe

Przyznaje on przy tym, że realizacja tych istotnych dla płynności ruchu w Śródmieściu robót została istotnie odsunięta w czasie. – Obecnie w centrum Łodzi prowadzone są liczne inwestycje drogowe m.in. w ramach rewitalizacji czy projektu Tramwaj dla Łodzi. To na nich skupiamy się w pierwszej kolejności – mówi nasz rozmówca.

Tłumaczy on, że samorząd chce w jak największym stopniu wykorzystać dostępne środki unijne. – Przebudowa al. Kościuszki [prowadzona] w tym samym czasie spowodowałaby dodatkowe utrudnienia dla mieszkańców. Kolejne jej etapy zostały więc chwilowo wstrzymane – podsumowuje.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony