Partnerzy serwisu:

Łódź. Ponad 200 punktów ładowania do końca 2020 roku

inf. pras. 17.11.2019

Łódź. Ponad 200 punktów ładowania do końca 2020 roku
fot. PSPA
205 publicznie dostępnych punktów ładowania samochodów elektrycznych powstanie do końca 2020 roku w Łodzi. Ich lokalizacje pomogło wskazać PSPA oraz mieszkańcy miasta.
Celem rozbudowy infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych w Łodzi jest popularyzacja elektromobilności wśród mieszkańców. Samochody elektryczne stanowią skuteczne narzędzie walki ze smogiem. Są lokalnie bezemisyjne, nie generują dwutlenku węgla ani szkodliwych substancji przyczyniających się do powstawania smogu. W ramach realizowanego projektu Łódź planuje zainstalować stacje ładowania w 29 lokalizacjach. W ich wyborze pomagało Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych. Wypowiedzieli się także sami Łodzianie. Realizacja projektu przyczyni się do spełnienia przez miasto obowiązków wynikających z Ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych.

 

- Wprowadzamy w mieście eko rewolucję. Jednym z jej elementów jest walka ze smogiem. Nie tylko tym wydzielanym przez indywidualne paleniska, ale również ze smogiem pojawiającym się na ulicy, generowanym przez silniki spalinowe. Z jednej strony unowocześniamy tabor komunikacji miejskiej, a z drugiej chcemy zachęcić łodzian do korzystania z samochodów elektrycznych – mówiła Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, przedstawiając mapę lokalizacji stacji ładowania.

Jak podkreśliła prezydent, do tego, by łodzianie zaczęli zmieniać samochody z silnikami spalinowymi na pojazdy elektryczne, potrzebna jest dobrze zaplanowana sieć stacji ładowania.

- Chcemy, by do końca 2020 r. w Łodzi powstało ponad 200 punktów ładowania samochodów elektrycznych. Powstaną one zarówno w centrum, jak i miejscach, w których łodzianie wypoczywają, np. w okolicy Ogrodu Botanicznego czy aquaparku Fala. Planujemy, że jeszcze w grudniu zostanie rozpisany przetarg, który wyłoni wykonawcę i operatora punktów ładowania.

W trakcie konferencji, która odbyła się 14 listopada br., Maciej Mazur, dyrektor zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych dodawał: - Korelacja między dostępnością ogólnodostępnej infrastruktury a decyzją o zakupie EV to fakt. Brak infrastruktury ładowania w miejscach publicznych jest czynnikiem hamującym popyt na pojazdy elektryczne. Wskazuje tak niemal ponad połowa Polaków, którzy zostali przebadani przez PSPA w ramach tegorocznej edycji Barometru Nowej Mobilności. Nie jest jednak tak, że punktów ładowania musi być bardzo dużo. Najważniejsze jest, żeby były dobrze rozlokowane. Analiza danych dotyczących ładowania EV przeprowadzona w Holandii ukazała, że 60% użytkowników w ciągu roku korzysta z maksymalnie 5 punktów ładowania – mówi Maciej Mazur.

Jak wskazuje PSPA, władze lokalne, stosując różne narzędzia wspierające rozwój infrastruktury, mogą wpływać na liczbę zeroemisyjnych pojazdów w mieście, a w konsekwencji na stan jakości powietrza.

- Łódź dołącza do grona europejskich aglomeracji, które skutecznie walczą ze smogiem komunikacyjnym. Wytypowano 29 lokalizacji, w których łącznie powstanie ponad 200 punktów ładowania. Zostały one wskazane na podstawie konsultacji z ekspertami, mieszkańcami oraz dostawcami energii elektrycznej. To przykład dobrej praktyki i punkt odniesienia dla pozostałych polskich samorządów - mówi Maciej Mazur.

PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Elektromobilność
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony