Partnerzy serwisu:

Łódź przenosi ul. Hasa pod ziemię. Na górze przestrzeń dla pieszych

Kasper Fiszer 22.08.2019

Łódź przenosi ul. Hasa pod ziemię. Na górze przestrzeń dla pieszych
wiz. ZIM Łódź
Niebawem rozpocząć się ma opóźniona nieco względem pierwotnych planów budowa nowej ulicy na terenie tzw. Nowego Centrum Łodzi. Z podziemnego ciągu idącego niemal dokładnie w śladzie istniejącej ul. Hasa dostaniemy się bezpośredniu na parkingi siedmiu biurowców sąsiadujących z dworcem Łódź Fabryczna. Trwa też projektowanie dużego parkingu pod przyszłym rynkiem NCŁ.
Zgodnie z deklaracjami z początku tego roku na wiosnę miała się rozpocząć budowa nowej ulicy w rejonie dworca kolejowego Łódź Fsbryczna, a więc na obszarze nazywanym przez magistrat Nowym Centrum Łodzi. Roboty przy nietypowej, bo podziemnej trasie na razie się jednak nie rozpoczęły. Samorząd zapewnia przy tym, że inwestycja będzie realizowana i zacznie się niebawem.

Samochody pod ziemią, piesi wśród drzew

– Mamy gotowy projekt oraz wybranego wykonawcę. Prowadzone są ostatnie ustalenia z inwestorami sąsiadującymi z planowaną droga, aby skoordynować planowane w rejonie działania – mówi Piotr Wasiak z Zarządu Inwestycji Miejskich Urzędu Miasta Łodzi. Opisuje, że jezdnia znajdzie się sześć metrów pod powierzchnią gruntu. Połączy ona rejon dworca Łódź Fabryczna z sąsiadującą dawną elektrownią EC1, na terenie której utworzono obecnie placówkę kulturalną.

– Tak naprawdę ulica będzie składała się z dwóch poziomów – opisuje planowany układ drogowy przedstawiciel ZIM UMŁ. – Pod ziemią powstanie jezdnia dla samochodów, a nad nią będzie przyjazna dla mieszkańców przestrzeń z ławkami i drzewami – zapowiada. Spacerować (i jeździć samochodem pod ziemią) będzie można między EC1 a działką, którą kupuła firma Ghelmaco, a więc niemal dokładnie w śladzie obecnej ul. Hasa.

Bezpośredni wjazd na parkingi biurowców

Rampa zjazdowa na podziemną ulicę ma znajdować się między budynkami dawnego zakładu energetycznego a biurowcem mBanku, który powstaje na skrzyżowaniu ul. Kilińskiego z al. Rodziny Poznańskich. Nowa ul. Hasa, jeśli zachowana zostanie obecna nazwa, doprowadzi do ronda znajdującego się pod al. Rodziny Scheiblerów. Jak zapowiada Piotr Wasiak, po drodze wykonanych zostanie siedem zjazdów, które umożliwią bezpośrednią obsługę okolicznych biurowców. Budynki te – stawiane przez prywatnych inwestorów – mają być wyposażone w podziemne parkingi.

– Opisywaną ulicą dostaniemy się też do parkingu, który powstanie pod rynkiem Nowego Centrum Łodzi – mówi nasz rozmówca. Dodaje, że jego projekt jest przygotowywany w ramach tego samego zadania. – Budowa zaplanowana jest natomiast w kolejnym etapie – zaznacza.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony