Partnerzy serwisu:

Łódzkie: Lekka zima to mniejsze wydatki na utrzymanie dróg

Kasper Fiszer 11.07.2020

Łódzkie: Lekka zima to mniejsze wydatki na utrzymanie dróg
Zima w Łodzifot. Kasper Fiszer
Dużymi oszczędnościami względem pierwotnych założeń zakończyła się akcja zimowego utrzymania dróg wojewódzkich w regionie łódzkim. ZDW wydał na ten cel ok. 3,3 mln zł, podczas gdy w budżecie zarezerwowano na ten cel ok. 15 mln. Minionej zimy największym problemem było częste przechodzenie temperatury przez zero połączone z opadami atmosferycznymi.
Zarząd Dróg Wojewódzkich w Łodzi podsumował w sprawozdaniu przedstawionym sejmikowi województwa tegoroczną akcję zimowego utrzymania prowadzoną na sieci dróg wojewódzkich. Zarządca wydał niewielką część z ok. 15 mln zł zabezpieczonych na potrzeby zapewnienia bezpieczeństwa ruchu w okresie od listopada 2019 r. do kwietnia tego roku. Nie oznacza to jednak, że łagodna zima przyniosła całkowity brak problemów utrzymaniowych.

Ślisko zwłaszcza na mostach i w lasach

– Sezon zimowy 2019-2020 pomimo występowania stosunkowo łagodnych warunków charakteryzował się ciągłymi spadkami temperatur poniżej zera w nocy oraz występowaniem dodatnich temperatur w ciągu dnia połączonych z opadami atmosferycznymi – czytamy w dokumencie. Skutkowało to powstawaniem śloskości na chodnikach i jezdniach. Zgodnie z raportem ZDW konieczne były też interwencyjne wyjazdy w celu zwalczania gołoledzi i ślizgawicy w obrębie obiektów mostowych oraz na drogach przebiegających przez kompleksy leśne.

W całym okresie zimowym Zarząd zużył niecałe 3 tys. ton soli drogowej, podczas gdy w zeszłym roku poinformowano o zmagazynowaniu ok. 10 tys. ton środka. Wykorzystano także ok. 1 tys. ton piasku.

Zużyto niespełna czwartą część budżetu

Sumaryczne koszty prowadzenia akcji zimowej wyniosły ok. 3,3 mln zł. Najważniejszą pozycją w spisie wydatków jest praca sprzętu do prowadzenia zimowego utrzymania, która pochłonęła ok. połowę wykorzystanego budżetu. Niecały milion zł wydano natomiast na pozimowe sprzątanie pasów drogowych. Zakup zużytych surowców – soli i piasku – kosztował sumarycznie niespełna 750 tys. zł.

Planem zimowego utrzymania dróg objęta była sieć licząca 1 tys. 331 km tras o randze wojewódzkiej. Żaden z radnych Sejmiku Województwa Łódzkiego nie przedstawił w czasie ostatniej sesji uwag do sporządzonego dokumentu.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony