Partner serwisu

Łódzkie: Mieszkańcy od 17 lat czekają na budowę obwodnicy w ciągu DK-74

GR 31.07.2022

Łódzkie: Mieszkańcy od 17 lat czekają na budowę obwodnicy w ciągu DK-74
fot. Google Maps
O budowę obwodnicy miejscowości Rusiec (pow. bełchatowski w województwie łódzkim) apelują jej mieszkańcy. Wstawiła się za nimi jedna z parlamentarzystek.
Rusiec to niewielka miejscowość w powiecie bełchatowskim, a przez jej centrum przechodzi droga krajowa numer 74. W pobliżu mieszczą się: Urząd Gminy, szkoła, kościół, przedszkole oraz liczne punkty usługowe.

Obecnie przez miejscowość przejeżdżają liczne ciężarówki, które omijają płatne odcinki autostrad i wybierają darmowy przejazd DK74. – Powoduje to olbrzymie uciążliwości i negatywnie wpływa na bezpieczeństwo mieszkańców, jak również przyczynia się do pogorszenia stanu infrastruktury drogowej, kanalizacyjnej i wodociągowej. W większości pojazdy unikające opłat za korzystanie z autostrad pochodzą zza wschodniej granicy i przeważnie nie spełniają norm emisji spalin – tłumaczy posłanka Małgorzata Janowska z Prawa i Sprawiedliwości, która napisała w tej sprawie interpelację do ministra infrastruktury.

Mieszkańcy miejscowości zawiązali nawet społeczny komitet, którego celem jest budowa obwodnicy, a pod petycją w tej sprawie, podpisało się 2,5 tysiąca osób. Podkreślają one m.in., że w miejscowości znajduje się przejazd kolejowy, dlatego na drodze, przy wzmożonym ruchu, tworzą się korki. – Mieszkańcy gm. Rusiec, płacący podatki na utrzymanie infrastruktury, są poszkodowani i nie mają prawa czuć się gospodarzami na własnym terenie – oceniła posłanka, która popiera apel o budowę obwodnicy w ciągu DK74.

Janowska przypomniała, że już w 2005 roku Rada Gminy w Ruścu, podjęła uchwałę ws. budowy obwodnicy w wariancie zaproponowanym przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Nowa jezdnia została zapisana w studium zagospodarowania przestrzennego – Mieszkańcy już od 17 lat czekają zatem na inwestycję, która poprawi ich jakość życia oraz zapewni bezpieczeństwo – podkreśliła Janowska.

Parlamentarzystka stwierdziła, że „nieustannie rosnący ruch tranzytowy stanowi olbrzymie utrudnienie”. – Ponadto hałas i drgania wynikające z przejazdów tirów o masie przekraczającej 40 ton stwarzają negatywne konsekwencje. Współcześnie tak wiele mówi się o ekologii, natomiast mieszkańcy są nieustannie narażeni na szkodliwe gazy emitowane przez ciężarówki, przyczyniając się do pogorszenia stanu powietrza – czytamy.

Na razie resort nie odpowiedział na apel posłanki.

PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony