Partnerzy serwisu:

Łódzkie: Sulejów odbudowuje most zbombardowany w czasie wojny – dla pieszych

Kasper Fiszer 30.05.2020

Łódzkie: Sulejów odbudowuje most zbombardowany w czasie wojny – dla pieszych
fot. Kasper Fiszer
W Sulejowie koło Piotrkowa Trybunalskiego powstanie druga przeprawa przez Pilicę – dostępna jedynie dla pieszych i rowerzystów. Będzie ona zbudowana w miejscu, w którym przed wojną stał zbombardowany później most. Inwestycja będzie realizowana przy wsparciu województwa łódzkiego.
Władze leżącego w południowej części województwa łódzkiego Sulejowa zamierzają uzupełnić infrastrukturę miejską o element, którego brakuje w niej od ok. 80 lat – most zbombardowany w czasie II wojny światowej. W jego śladzie powstanie teraz kładka dla pieszych i rowerzystów, która zepnie części miasta położone po dwóch stronach Pilicy. Lokalny samorząd pozyskał właśnie na ten cel 2,5 mln zł dotacji z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego.

Alternatywa wobec mostu w ciągu DK-12

Przeprawa ma połączyć pl. Straży z Rynkiem. Nieopodal znajduje się duży most drogowy w ciągu drogi krajowej nr 12, kładka ma jednak nie tylko skrócić drogę, ale i poprawić bezpieczeństwo. Jak podkreślono w komunikacie prasowym UMWŁ, DK-12 jest bowiem bardzo obciążona ruchem.

Wraz z przerzuceniem kładki na lewobrzeżną część Sulejowa dotrzeć ma gazociąg. Mieszkańcy zyskają więc możliwość podłączenia swoich domów do sieci zapewniającej bardziej ekologiczne niż węgiel paliwo do ogrzewania. – Samorząd województwa łódzkiego wspiera wszystkie inicjatywy, które dają poczucie bezpieczeństwa i przekładają się na lepszą jakość życia mieszkańców regionu – komentuje przyznanie dotacji Zbigniew Ziemba, wicemarszałek województwa łódzkiego.

Symbol sprawiedliwości dziejowej

Określił on przy tym budowę kładki w śladzie historycznego mostu mianem symbolu sprawiedliwości dziejowej. – To dla mnie wzruszająca chwila – powiedział natomiast podczas zawierania umowy o dofinansowanie Zbigniew Ostrowski, burmistrz Sulejowa. – To dla nas ważne, bo kładka daje prawo przejścia na drugą stronę rzeki i miasta w sposób bezpieczny – komentował.

Nowa przeprawa jest jednym z elementów rewitalizacji miasta, na którą samorząd pozyskał już wcześniej dotację w wysokości 12 mln zł. Zgodnie z zapowiedziami kładka ma powstać do końca tego roku.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony