Partnerzy serwisu:

Łódzkie wszczyna procedurę ws. nadmiernego hałasu na A1

Kasper Fiszer 03.04.2019

Łódzkie wszczyna procedurę ws. nadmiernego hałasu na A1
Autostrada A1fot. faceless b, flickr.com, CCA
Marszałek województwa łódzkiego zapowiedział, że rozpocznie postępowanie w sprawie ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko, jaki ma autostrada A1 na odcinku Stryków – Tuszyn. Chodzi o nadmierny hałas, jaki odczuwają mieszkający w pobliżu drogi. Samorząd regionalny oczekuje podjęcia przez GDDKiA działań mających doprowadzić do przywrócenia właściwych parametrów.
W październiku zeszłego roku Najwyższa Izba Kontroli opublikowała komunikat dotyczący prowadzonych przez ten organ badań poziomu hałasu wzdłuż otwartego w 2016 r. odcinka autostrady A1 Stryków – Tuszyn. Według NIK zanotowane wartości znacząco przekraczały dopuszczalne normy, a inauguracja ruchu oznaczała początek dużych uciążliwości dla mieszkańców. – O skali problemu świadczy blisko 1300 skarg, zgłoszonych przez mieszkańców do organów ochrony środowiska oraz oddziału GDDKiA w Łodzi – czytamy w komunikacie.

UMWŁ chce, by sąsiedztwo drogi stało się mniej uciążliwe

Autostrada została w nim nazwana „hałaśliwym sąsiadem”. Pomiary przeprowadzono w czternastu miejscach w porze dziennej i nocnej. Ponadnormatywne wskazania zanotowano nocą w pięciu lokalizacjach: w Natolinie, w Woli Bakowej oraz w Łodzi przy ul. Feliksińskiej, Giemzowskiej i Malowniczej. Dopuszczalny poziom hałasu wynosi 56 dB, a wyniki przekraczały go o wartości od 0,3 do 2,3 dB.

Do problemu odniosły się wczoraj władze województwa łódzkiego. – Marszałek Grzegorz Schreiber podjął decyzję o wszczęciu postępowania w sprawie ograniczenia negatywnego oddziaływania na środowisko i jego zagrożeń oraz przywrócenia środowiska do stanu właściwego dla zrealizowanej inwestycji: autostrady A1. Marszałek, działając jako organ ochrony środowiska, podjął działania przewidziane w ustawie Prawo ochrony środowiska, realizując w ten sposób interes społeczny, w tym polegający na osiąganiu celów ochrony środowiska – poinformowała Magdalena Kamińska, rzecznik prasowy marszałka.

Schreiber: Dobro mieszkańców musi stać na pierwszym miejscu

– Zapoznałem się z całą dokumentacją, która trafiła do mnie w ubiegły piątek. Dobro mieszkańców powinno być na pierwszym miejscu. Mam nadzieję, że ludzie wreszcie będą mogli odetchnąć – komentował natomiast Grzegorz Schreiber. Dodał, że w jego opinii GDDKiA mogła podjąć kroki na rzecz ograniczenia hałasu samodzielnie, ale w związku z budzącym zdziwienie brakiem jej działań w tej sprawie wszczął on procedurę, w związku z którą zarządca będzie musiał zająć się problemem.

Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego wskazał w krótkim komunikacie prasowym, że skargi na nadmierny hałas trafiały także do łódzkiego samorządu regionalnego. – Na informację o decyzji marszałka czekało wielu mieszkańców naszego województwa – komentuje Magdalena Kamińska.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony