Partnerzy serwisu:

Lotnisko w Mielcu z nowym oświetleniem

Justyna Urbaniak 11.04.2016

Lotnisko w Mielcu z nowym oświetleniem
fot. doctor_bob, morguefile.com
Mieleckie lotnisko doczekało się instalacji i certyfikacji oświetlenia pasa startowego. Działania zmierzające do tego, by port mógł przyjmować niewielkie samoloty pasażerskie, przyjmujące na pokład do 30 osób, trwały tu od 2013 roku.
Najważniejszą inwestycją była budowa oświetlenia pasa startowego. Port wyposażono w 150 kompletów certyfikowanych lamp, zużyto również około 50 km przewodów. Przeprowadzono również wymagany oblot i certyfikację świateł. Dzięki inwestycji lotnisko może prowadzić operacje lotnicze w nocy na dwóch głównych kierunkach drogi startowej. Ponadto nowe oświetlenie zwiększa możliwość operacji dziennych w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Wśród elementów oświetlenia znalazł się również system PAPI, czyli wskaźnik ścieżki podejścia precyzyjnego. Nowe światła zastąpiły stare oświetlenie typu ŁUCZ, które liczyło kilkadziesiąt lat i nie spełniało norm wymaganych we współczesnym lotnictwie. Dodatkowo w przypadku awarii mogło być trudno o nowe części gdyż z uwagi na swój wiek nie są już one produkowane.

To jednak nie jedyna inwestycja poczyniona w ostatnich latach w Mielcu. W 2014 roku powstała tu nowa wieża kontroli lotów wraz z zapleczem biurowym. Była ona konieczna ze względu na fakt, iż dotychczasowa nie spełniała swoich funkcji – była za niska i uniemożliwiała obserwację całego, 2500 metrowego pasa.

Lotnisko dokończyło też budowę ogrodzenia. W planach jest jeszcze budowa drogi kołowania oraz stacji tankowania paliw. Samorządowcy chcą również opracować dla portu strategię rozwoju.

Projektantem i wykonawcą oświetlenia nawigacyjnego była firma Golland z Chorzowa. Całość pochłonęła ponad 2,6 mln zł netto.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony