Partnerzy serwisu:

Łowicz: Była DK-70 przestanie być drogą wojewódzką

Kasper Fiszer 25.11.2020

Łowicz: Była DK-70 przestanie być drogą wojewódzką
DK-70 w Skierniewicachfot. Kris1973, lic. CC BY-SA 4.0
Po około kwartale od degradacji z drogi krajowej do drogi wojewódzkiej krótki odcinek wewnątrz Łowicza stanie się drogą powiatową. Zadecydowali o tym radni sejmiku województwa na wniosek Zarządu Województwa Łódzkiego. Ten argumentuje, że odcinek, którym niedawno przestała zarządzać GDDKiA, nie ma znaczenia w ruchu regionalnym.
Na ostatniej sesji Sejmiku Województwa Łódzkiego radni pozbawili fragment dawnej drogi krajowej nr 70 statusu drogi wojewódzkiej. Projekt uchwały w tej sprawie złożył w połowie listopada Zarząd Województwa Łódzkiego. Podczas głosowania postulat ten radni poparli jednogłośnie.

Po zmianie kategorii nie zdążono nadać drodze numeru

Po degradacji dawnej krajówki do drogi wojewódzkiej nie nadano jej numeru. Trasę można było więc zidentyfikować albo na starych mapach po nieaktualnym oznaczeniu, albo na aktualnych, ale posługując się jedynie nazwami ulic. Mowa tu o ul. Warszawskiej od ronda do Bolimowskiej i ul. Bolimowskiej od Warszawskiej do Nieborowskiej. Łącznie oba te fragmenty mają ok. 400 metrów długości.

Teraz ulice te staną się drogą powiatową. Uchwała wejdzie w życie po 14 dniach od daty jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Wojeówdztwa Łódzkiego (jeszcze to nie nastąpiło). Droga będzie mieć zatem status wojewódzkiej tylko przez około kwartał. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zmieniła bowiem przebieg DK-70 1 września, o czym poinformowała Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego kilka dni później.

Droga nie łączy się z żadnymi innymi drogami wojewódzkimi

Już miesiąc później, 2 października, samorząd wojewódzki poinformował powiat łowicki o zamiarze podjęcia uchwały, na mocy której droga przejdzie pod zarząd starostwa. Jak argumentuje Zarząd Województwa Łódzkiego w uzasadnieniu dokumentu, odcinek nie ma znaczenia w kontekście sieci dróg regionalnych, nie łączy się z innymi drogami wojewódzkimi, nie można go zatem zaliczyć w skład któregoś z istniejących ciągów, a poza tym niue spełnia formalnych kryteriów drogi wojewódzkiej.

Droga krajowa nr 70 ma ok. 52 km długości i spina województwa łódzkie i mazowieckie. Łączy Łowicz z drogą ekspresową S8. Wkrótce w jej ciągu ma powstać obwodnica Łowicza.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony