Partnerzy serwisu:

Lubelskie: Będzie budowana obwodnica Chełma

Elżbieta Pałys 10.07.2017

Lubelskie: Będzie budowana obwodnica Chełma
fot. Radosław Drożdżewski, commons.wikimedia.org, GNU FDL (6)
W ramach zwiększonego limitu na budowę dróg będzie budowana obwodnica Chełma – poinformował wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit. Droga ma już decyzję środowiskową.
– Potwierdzam, że stopień przygotowania obwodnicy Chełma jest bardzo istotny – powiedział Jerzy Szmit w Sejmie odpowiadając na pytanie posłanki Beaty Mazurek.

Droga ma mieć ok. 17 km długości. Będzie biegła w ciągu drogi S12. Decyzja środowiskowa dla obwodnicy została wydana 14 grudnia 2015 r.

– Decyzja jest ostateczna i stanowi podstawę do dalszych prac projektowych – mówił wiceminister informując, że w przygotowanym przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa projekt zmian do Programu budowy dróg krajowych ma zapewnione finansowanie.

Według informacji przekazanych przez Jerzego Szmita, poprawiona wersja PBDK w miniony wtorek była opiniowana przez komitet stały Rady Ministrów, a na najbliższych posiedzeniu rządu prawdopodobnie rząd go przyjmie. – A zatem możemy powiedzieć, że we wtorek, bo tak jest zaplanowane najbliższe posiedzenie rządu, Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa chciałoby, żeby ten projekt rozszerzenia programu, który będzie informował, jakie drogi będą zrealizowane, jakie inwestycje w ramach powiększonego limitu (…) właśnie na tym najbliższym posiedzeniu rządu został przyjęty – mówił posłom. Decyzja na ten temat w resorcie już zapadła.

Zastrzegł jednak, że ze względu na formalności decyzja Rady Ministrów może się opóźnić. – Po decyzji Rady Ministrów będziemy mogli oficjalnie przystąpić do realizacji tej inwestycji. Będziemy mogli kończyć prace przygotowawcze i ogłosić przetarg już na jej realizację – powiedział Szmit o obwodnicy Chełma. – W przyszłym roku będziemy mogli mówić o podpisywaniu pierwszych umów, które przyspieszą realizację tej inwestycji – dodał.

Aktualizacja Programu Budowy Dróg Krajowych była zapowiadana jeszcze pod koniec ubiegłego roku. Jej celem miało być nadanie odpowiedniej hierarchii poszczególnym zadaniom - realizacja niektórych byłaby wówczas odsunięta w czasie, ale – według zapewnień resortu - żadne z zadań nie byłoby wykreślone.

W międzyczasie uchwałą rządu z 20 czerwca został podniesiony limit wydatków na realizację programu – ze 107 do 135 mld zł. Jednocześnie rząd zobligował resort do przedstawienia zaktualizowanego programu wskazującego, które inwestycje maję być realizowane. Wskazano wówczas termin końca obecnego roku.

Jak jednak informował dziennikarzy minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk, dodatkowe pieniądze będą wykorzystane przede wszystkim na budowę trasy Via Carpatia, ale także m.in. na A2 do Białej Podlaskiej oraz obwodnice miast.PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony