Partner serwisu

Lubelskie: wycięli ponad 700 drzew pod przebudowę ważnej drogi. „Nie było innego wyjścia”

GR 26.11.2022

Lubelskie: wycięli ponad 700 drzew pod przebudowę ważnej drogi. „Nie było innego wyjścia”
fot. GR
Ponad 700 drzew zostało wyciętych w związku z trwającą przebudową drogi wojewódzkiej numer 820 na Lubelszczyźnie. „Siekierezadę” krytykują lokalni ekolodzy, ale inwestor tłumaczy, że bez wycinki niemożliwa byłaby np. budowa ścieżek rowerowych.
Łącząca Łęczną (powiatowe miasteczko) z Sosnowicą (pow. parczewski) DW-820 to jedna z najbardziej uczęszczanych dróg wojewódzkich na Lubelszczyźnie, przynajmniej latem. W trakcie wakacji przejeżdża nią kilkanaście tysięcy aut na dobę, bo DW-820 prowadzi na Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie. Jezdnia była jednak w kiepskim stanie: nierówna, wyboista, a w wielu miejscach dziurawa.

Od kilku miesięcy droga jest przebudowana, na razie na liczącym ponad 9 kilometrów długości odcinku między Łęczną a miejscowością Dąbrowa, gdzie mieści się stacja benzynowa. Na liczącym ok. 7,6 km długości fragmencie układana jest nowa nawierzchnia, a na 1,8- kilometrowym odcinku – wzmacniana dotychczasowa konstrukcja. Dzięki przebudowie ma być też bezpieczniej – cykliści będą mieć do dyspozycji ścieżkę rowerową.

Inwestycja ma jednak drogą stronę medalu


Wyciętych zostało bowiem aż 720 drzew. Kamil Jakubowski, rzecznik Zarządu Dróg Wojewódzkich nie odpowiedział na nasze pytania odnośnie gatunków, ale „Dziennik Wschodni” informował, że pod topór trafiły m.in. dęby. – Średnica pnia wyciętych drzew miała od 10 do ponad 100 centymetrów. Największą ilość stanowiły drzewa o średnicy 10cm-15cm i 16cm-25cm – wylicza w rozmowie z nami rzecznik.

Nad przeprowadzoną „siekierezadą” ubolewa na swoim profilu facebookowym Towarzystwo dla Natury i Człowieka, znana w regionie organizacja ekologiczna. – "Modernizacja" głównej drogi przez Pojezierze skutkuje potworną dewastacją drzewostanu. Ma być szeroko, prosto, równo – czytamy w poście.

Kamil Jakubowski wyjaśnia jednak, że wycinka 720 drzew ilości drzew była konieczna, bo kolidowały one z przebudową. – Bez wycinki nie byłoby możliwości poszerzenia jezdni, wybudowania ścieżek rowerowych, chodników czy chociażby rowów odwadniających.

W ramach działań łagodzących, zgodnie z decyzją o środowiskowych uwarunkowaniach, przewidziano wykonanie nasadzeń zastępczych – informuje i dodaje, że Strabag, czyli wykonawca inwestycji będzie musiał posadzić 49 dębów, lip oraz jesionów.

Kontrakt z firmą na przebudowę DW 820 opiewa na ok. 82 miliony złotych

Inwestycja zakłada też m.in. budowę trzech rond (w tym jednego na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką numer 813 koło Łęcznej) czy przebudowę jednego istniejącego (w miejscowości Ludwin). W Dratowie powstanie nowy most, w planie jest też przebudowa 13 skrzyżowań, ułożenie chodnika, budowa ścieżek rowerowych czy wykonanie 13 zatok autobusowych. Prace powinny zakończyć się w pierwszym kwartale 2024 r.

Cytowany w komunikacie prasowym Artur Soboń, wiceminister finansów, który pochodzi z Lubelszczyzny cieszył się, że „ta bardzo ważna droga wreszcie doczeka się przebudowy”. – Mieszkańcy walczyli o to przez kilkanaście lat, a nam udało się doprowadzić do tego, że wreszcie zostaje podpisana umowa z wykonawcą – powiedział w czerwcu polityk.

76 milionów złotych wynosi dofinansowanie z Programu Inwestycji Strategicznych, tylko 6 mln zł stanowi wkład własny samorządu województwa lubelskiego.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony