Partner serwisu

Lublin: Miasto liczy na środki z Polskiego Ładu na inwestycje drogowe

Roman Czubiński 09.08.2021

Lublin: Miasto liczy na środki z Polskiego Ładu na inwestycje drogowe
Panorama Lublinafot. Lublin.eu
Fundusze z Polskiego Ładu, które spodziewamy się otrzymać, pozwolą nam zrealizować inwestycje drogowe, dla których mamy już projekty – spodziewają się władze Lublina. Nie ma natomiast planów wykorzystania tych funduszy na gospodarkę wodorową czy komunikację publiczną. Działania te mają być finansowane z innych źródeł.
– W pierwszym pilotażowym naborze miasto zakłada realizację inwestycji, na które posiada gotową dokumentację techniczną – informuje Justyna Góźdź z Biura Prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin. Jak wyjaśnia, oznacza to, że zakres tych przedsięwzięć będzie skupiał się na inwestycjach tylko pośrednio związanych z infrastrukturą komunikacji publicznej, głównie zaś z infrastrukturą transportową. – Jest to o tyle istotne, że tego typu infrastruktura będzie miała ograniczone możliwości finansowania ze środków Unii Europejskiej – argumentuje. Jak wynika z tych słów, władze Lublina zamierzają w najbliższych latach inwestować głównie w sieć drogową. Góźdź nie precyzuje, o jakie konkretnie przedsięwzięcia chodzi.

Według naszej rozmówczyni na razie nie da się oszacować całkowitego kosztu poszczególnych inwestycji ani odsetka kosztów każdego z nich, jaki zostanie pokryty przez środki z "Polskiego Ładu". – Znaczna część inwestycji dotyczących komunikacji publicznej będzie realizowane w ramach środków finansowych nowej perspektywy finansowej w momencie gdy będą znane ostateczne rozwiązania w tym zakresie. W tym kontekście należy mieć na uwadze, że dokumenty składające się na cały system wdrażania nowej perspektywy finansowej w chwili obecnej są na różnych etapach projektowania – tłumaczy Góźdź.

Spośród zapowiadanych elementów "Polskiego Ładu" – takich jak rozwój komunikacji publicznej, rozbudowa infrastruktury transportowej, wdrożenie gospodarki wodorowej czy likwidacja miejskich "wysp ciepła" poprzez nasadzenia zieleni – władze Lublina chcą w pilotażowym naborze skoncentrować się właśnie na infrastrukturze transportowej. – Dodatkowym faktem przemawiającym za takim podejściem jest ograniczenie jej finansowania ze środków UE w zakresie wykraczającym poza elementy stricte związane z priorytetyzacją komunikacji publicznej – zaznacza przedstawicielka samorządu.

W maju omawialiśmy natomiast plany władz Lublina związane z rozwojem sieci trolejbusowej. Miasto zamierza kupić nowy tabor z dodatkowym zasilaniem bateryjnym i zmodernizować istniejącą sieć, a być może – wydłużyć ją także o nowe odcinki. Również w tym przypadku nie podano nam jednak konkretów.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony