Partnerzy serwisu:

Lublin. Przebudowa Al. Racławickich lada moment

Magdalena Romanowska 26.02.2020

Lublin. Przebudowa Al. Racławickich lada moment
fot. UM Lublin
Remont Al. Racławickich w Lublinie będzie przebiegał pod okiem Miejskiego Architekta Zieleni. W samych alejach wskutek przebudowy usuniętych zostanie 26 drzew. Po wyłonieniu wykonawcy zostanie przeanalizowany projekt, aby ocenić, czy uda się pozostawić część z nich.
Miejski Architekt Zieleni w imieniu prezydenta ma dopilnować, by w trakcie prowadzonej inwestycji zieleń była należycie chroniona, a także wspólnie z wykonawcą i Zarządem Dróg i Mostów, szukać możliwości ocalenia kolejnych drzew na tzw. etapie wykonawczym, np. poprzez korektę przebiegu ścieżki rowerowej czy pozostawienie niektórych drzew w chodniku.

Według pierwotnych założeń z Al. Racławickich miało zniknąć 261 drzew. W skutek konsultacji, analiz pracowników miejskich i zmian projektu, ostatecznie liczba ta zmalała do 26, a 37 kolejnych drzew zostanie przesadzonych. Jak informuje UM Lublin, liczby nie są ostateczne, ponieważ na etapie realizacji miasto będzie szukało kolejnych możliwości pozostawienia drzew, planowanych w projekcie do wycinki. Dziś do usunięcia przeznaczone są drzewa kolidujące z planowanym przebiegiem ścieżki rowerowej, chodników i enklaw dla pieszych. Jednocześnie zostanie tu posadzonych ponad 130 nowych drzew i krzewów, a co najmniej kolejnych 40 na ul. Lipowej i ul. Poniatowskiego.

Przebudowa Al. Racławickich wraz z rondem Honorowych Krwiodawców ul. Poniatowskiego oraz ul. Lipową będzie realizowana w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020 i uzyska 85 proc. dofinansowania ze środków europejskich. Całość zadania pochłonie ponad 100 mln zł.

Przebudowa to także możliwość modernizacji kanalizacji sanitarnej i wybudowanie nowej kanalizacji deszczowej, w tym kompleksowego odbioru wód opadowych z tego obszaru. Obecnie kanalizacją zbiorczą trafiają one do rzeki Bystrzycy. Tymczasem na nawierzchniach ulic gromadzi się wiele negatywnych substancji, a także pyły pochodzące ze smogu. Nowoczesna kanalizacja deszczowa pozwoli na uzdatnianie odpadów gromadzonych na tych ulicach.

W pierwszym etapie zostaną przebudowane Al. Racławickie z rondem im. Honorowych Krwiodawców oraz ul. Poniatowskiego, w drugim przebudowywana będzie ul. Lipowa.
zakres projektu to nie tylko Aleje Racławickie, ale również przebudowa ul. Lipowej, ul. Poniatowskiego oraz zakup autobusów elektrycznych. W przypadku rezygnacji z przebudowy Al. Racławickich, miasto utraciłoby całość dofinansowania dla projektu – dla wszystkich jego zadań. Realizacja inwestycji ze środków własnych przekracza natomiast możliwości finansowe miasta.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony