Partnerzy serwisu:

Lubuskie. Budowa mostu na S3 trwa. Możliwe utrudnienia

oprac. ep. 21.06.2019

Lubuskie. Budowa mostu na S3 trwa. Możliwe utrudnienia
fot. GDDKiA Zielona Góra
Jedna z najczęściej wybieranych tras wakacyjnych w zachodniej części kraju – droga ekspresowa S3 – na terenie lubuskiego jest już na całym przebiegu dwujezdniowa. Wyjątkiem jest most nad Odrą w Cigacicach koło Sulechowa. Tu trwa jeszcze budowa drugiego mostu – docelowo wschodniej jezdni. Obiekt ma być gotowy w grudniu, co oznacza, że w czasie wakacji trzeba się liczyć z punktowym spowolnieniem.
Obecnie, jak informuje zielonogórska GDDKiA, ruch w obu kierunkach odbywa się po jednej jezdni, tj. po jednym pasie w każdym kierunku. – Przy dużym natężeniu pojazdów ruch może spowalniać – ostrzega GDDKiA.


Wyświetl większą mapę
Prace związane z budową mostu mają zakończyć się w grudniu tego roku. do wykonania zostało jeszcze m.in.: betonowanie płyty pomostu obiektu, które wykonywane jest trzema metodami: nasuwanie, betonowanie nawisowe oraz betonowanie na rusztowaniu stałym.

Co robią?

Jak podaje inwestor, prace na poszczególnych częściach odbywają się w trzech etapach. Pierwszy etap to betonowanie i montaż kolejnych przęseł pomostu metodą nasuwania. Tą metodą wykonano część obiektu nad terenem zalewowym od podpory P11 do podpory P6 na lewym brzegu rzeki. Ten etap jest już zakończony, a obecnie na wykonanej części pomostu trwają prace przygotowawcze do wykonania nawierzchni.

Etap drugi to równoczesne betonowanie i montaż przęseł nad podporami P3 na prawym brzegu i P4 na lewym brzegu rzeki metodą nawisową. W tym etapie, jak wyjaśnia GDDKiA, nad każdą z tych podpór co tydzień przybywa ok. 8 m długości pomostu: od podpory P4 w kierunku podpór P6 i P3, a od podpory P3 w kierunku podpory P4 oraz P1. Na połączeniu odcinków pomostu pomiędzy podporami P1 i P3, P3 i P4 oraz P4 i P6 powstaną tzw. zworniki.

Trzeci etap to betonowanie trzech zworników. W pierwszej kolejności będzie zabetonowany zwornik spinający przęsło nurtowe pomiędzy podporami P3 i P4, następnie zwornik P1 do P3 i zwornik przy podporze P6.
Zakończenie betonowania ustroju nośnego mostu planowane jest na połowę września.

W dalszym etapie wykonywane będą roboty przygotowawcze do wykonania nawierzchni (izolacja, krawężniki, kapy chodnikowe), zamontowane zostaną elementy bezpieczeństwa ruchu drogowego (bariery, barieroporęcze) oraz ekrany akustyczne. Ten etap zakończy się do końca października.

Na połowę listopada planowane jest próbne obciążenie mostu i wykonawca rozpocznie procedury administracyjne w celu uzyskania pozwolenia na użytkowanie. W połowie grudnia planowane jest przekazanie mostu do eksploatacji.

Nowy zamiast starego

 Most na Odrze jest ostatnim realizowanym obiektem w ciągu lubuskiej S3. Budowa mostu mogła ruszyć dopiero po tym, jak oddano do ruchu nową, zachodnią jezdnię (wraz z mostem). Po przeniesieniu ruchu zburzono stary most, na miejscu którego teraz budowany jest nowy.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony