Partnerzy serwisu:

Lubuskie zyska więcej dzięki Funduszowi Dróg Samorządowych

Przemysław Farsewicz 21.04.2019

Lubuskie zyska więcej dzięki Funduszowi Dróg Samorządowych
fot. picstopin.com
Tam gdzie są głosy niezadowolenia, są także Ci, którym nowy podział środków na drogi bardzo się podoba. Z Funduszu Dróg Samorządowych cieszy się m.in. województwo lubuskie. Tak dużych środków region nie otrzymał od lat.

Ministerstwo Infrastruktury zaprezentowało plan finansowy Funduszu Dróg Samorządowych. Środki mają posłużyć na dofinansowanie budowy, przebudowy lub remontu dróg powiatowych i dróg gminnych. Zdaniem resortu, zasady funduszu umożliwiają staranie się o pomoc także biedniejszym samorządom, poprzez uzależnienie dofinansowania od wysokości dochodów – im niższy dochód własny, tym większa wartość dofinansowania, przy czym maksymalne dofinansowanie będzie mogło wynieść do 80 proc. kosztów realizacji zadania. Możliwe będzie też dofinansowanie zadań wieloletnich, co pozwoli na realizację większych inwestycji, które dotychczas były przez samorządy odkładane.

Po podziale środków odezwały się jednak głosy niezadowolenia. Wśród nich samorządy województwa zachodniopomorskiego oraz opolskiego zwracały uwagę na zdecydowanie mniejsze dofinansowanie względem poprzednich lat. Z nowego podziału zadowolone jest za to województwo lubuskie. – Dofinansowanie zadań jednorocznych, realizowanych przez samorządy województwa lubuskiego wyniesie 136,5 mln zł natomiast limit na dofinansowanie zadań wieloletnich, których realizacja może się rozpocząć w tym roku, wyniesie 33,6 mln zł na każdy kolejny rok – informuje Jarosław Flakowski, wicedyrektor Departamentu Infrastruktury i Komunikacji Lubuskiego Urzędu Marszałkowskiego. – Są to największe środki przyznane dla regionu względem zrealizowanych programów w ubiegłych latach – podkreśla.

Jak przypomina fakty Flakowski, w ramach minionego już rządowego Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019, poziom dofinansowania dla regionu wahał się w przedziale od 34,6 do 47,6 mln zł. – W tym okresie zostały zakwalifikowane 122 wnioski do dofinansowania. Zrealizowano 52 zadania na drogach powiatowych i 70 zadań na drogach gminnych – wymienia.

Ponadto w 2018r. został zrealizowany Program na rzecz Rozwoju oraz Konkurencyjności Regionów poprzez Wsparcie Lokalnej Infrastruktury Drogowej z którego dla województwa lubuskiego przyznano dotację z budżetu państwa w kwocie 21,6 mln zł. – Dofinansowanie otrzymało 18 zadań, w tym jedno zadanie z niepełnym dofinansowaniem – wyjaśnia Flakowski.

Sieć dróg powiatowych i gminnych jest uzupełnieniem dróg wojewódzkich. Często jednak gminy i powiaty przy budowie lub modernizacji dróg były ograniczone możliwościami finansowymi. – Udzielenie im wsparcia poprzez utworzony Fundusz Dróg Samorządowych spełni potrzeby w zakresie sprawnego przekazywania środków finansowych jednostkom samorządu terytorialnego na potrzeby związane z realizacją inwestycji drogowych – mówi Jarosław Flakowski, wicedyrektor Departamentu Infrastruktury i Komunikacji Lubuskiego Urzędu Marszałkowskiego


PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony