Partnerzy serwisu:

Łukasz Greinke: 2020 rok przyniesie Gdańskowi historyczne wzrosty

Franciszek Wolski 24.12.2019

Łukasz Greinke: 2020 rok przyniesie Gdańskowi historyczne wzrosty
fot. Port Gdańsk
– W 2020 roku oczekujemy 10-procentowego wzrostu obrotu kontenerów. Będzie to oznaczać, że osiągniemy wynik znacznie przekraczający 2 mln TEU – mówił w rozmowie z World Maritime News Łukasz Greinke, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk (ZMPG).
Aspiracje na lidera

Gdańsk ma ambicje stać się najbardziej ruchliwym, pod względem przeładunku kontenerów, portem na Bałtyku. Obecnie wyprzedza go jedynie rosyjski port w Petersburgu, którego przewaga wynosi nieco ponad 100 tys. TEU na wyniku rocznym.

Jeśli zapowiedzi prezesa ZMPG, według którego 2020 rok ma przynieść największemu polskiemu portowi bardzo znaczące wzrosty, celem jest obrót kontenerów w nadchodzącym roku na poziomie 2,35 mln TEU.

Jak zaznacza Łukasz Grienke – ogromny wpływ na prognozowany wzrost ma rozszerzenie współpracy z Chinami, dokładnie z nowym połączeniem kolejowym, które bezpośrednio łączy Chiny z Gdańskiem. Inauguracyjny przejazd odbył się pod koniec listopada br., a od stycznia serwis z Xi'an do Gdańska będzie kursował regularnie (więcej na ten temat pisaliśmy tutaj).

– Uważam, że dobrze rozumiemy i odpowiednio wykorzystujemy mocne strony naszego portu. Obecnie jesteśmy jedynym portem na Bałtyku, do którego regularnie docierają połączenia największych linii żeglugowych oraz największe statki na świecie – mówił Greinke.

Gdańsk nie zwalnia tempa

Przedstawiciel ZMPG zaznaczał jednak, że chęć wyprzedzenia rosyjskiego portu pod względem przeładunku kontenerów to nic. Według niego, kolejne, prowadzone i planowane, inwestycje mają ostatecznie zwiększyć całkowitą przepustowość gdańskich nabrzeży, z obecnych ok 3 mln TEU do 7 mln TEU.

Do wspomnianych projektów należy przede wszystkim Port Centralny, ale poza tym istotne mają być przebudowy nabrzeży w porcie wewnętrznym, które pozwolą na obsługę coraz większej liczby statków.

Jako dodatkowe wsparcie rozwoju Portu Gdańsk, Łukasz Greinke podał wsparcie ze strony największych inwestorów zarówno z branży drogowej jak i kolejowej. Obecnie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad jak i PKP Polskie Linie Kolejowej prowadzą szereg projektów, które doprowadzą do poprawy skomunikowania tego portu.

PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony