Partner serwisu

Maków Podhalański zyska obwodnicę

mr 22.06.2020

Maków Podhalański zyska obwodnicę
fot. Google Maps
Minister infrastruktury zatwierdził Program inwestycji dla obwodnicy Makowa Podhalańskiego w ciągu drogi krajowej nr 28, w województwie małopolskim. W ramach inwestycji, która zostanie zrealizowana w ramach Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030, powstanie nowy odcinek drogi klasy GP (główna o ruchu przyspieszonym) o długości ok. 5 km.
− Kierujemy do realizacji kolejne zadania z Programu budowy 100 obwodnic. Uruchomiona została już ponad połowa inwestycji, a przecież program został ogłoszony nie tak dawno, na początku lutego tego roku. Mieszkańcy Makowa Podhalańskiego na co dzień borykają się z dużym ruchem pojazdów korzystających z drogi krajowej nr 28, która jest jedną z najważniejszych tras w regionie. Czekają na obwodnicę od wielu lat, podobnie jak kierowcy, którzy tracą czas w długich korkach na tej trasie – powiedział, cytowany w komunikacie, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Podstawowym celem budowy obwodnicy Makowa Podhalańskiego jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego, jaki koncentruje się w mieście na drodze numer 28. Dzięki tej inwestycji nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego oraz zwiększenie przepustowości dróg. Inwestycja poprawi również warunki i bezpieczeństwo przejazdu dla ruchu dalekobieżnego i regionalnego na odcinku drogi krajowej w pobliżu Makowa Podhalańskiego. Inwestycja pozytywnie wpłynie na przepustowość ciągu komunikacyjnego DK28 łączącego Podtatrze ze Śląskiem.

Dla obwodnicy Makowa Podhalańskiego nie były dotychczas prowadzone prace przygotowawcze. Przebieg trasy zostanie określony w ramach prac mających na celu uzyskanie decyzji środowiskowej dla tej inwestycji.

Ogłoszenie przetargu na realizację zadania jest planowane na początek 2025 r.

W ramach Programu budowy 100 obwodnic w województwie małopolskim powstanie łącznie 7 obwodnic: Limanowej w ciągu drogi krajowej nr 28, Makowa Podhalańskiego w ciągu drogi krajowej nr 28, Nowego Targu w ciągu drogi krajowej nr 49, Piwnicznej w ciągu drogi krajowej nr 87, Tarnowa w ciągu drogi krajowej nr 73, Trzebini w ciągu drogi krajowej nr 79, Wadowic w ciągu drogi krajowej nr 28.
Dla obwodnic Limanowej, Nowego Targu, Piwnicznej, Tarnowa i Wadowic są już prowadzone prace przygotowawcze.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony