Partnerzy serwisu:

Małopolska i Podkarpacie będą współpracować. Także w obszarze drogowym

inf. pras. 15.04.2019

Małopolska i Podkarpacie będą współpracować. Także w obszarze drogowym
Fot. Google Maps
Marszałkowie województw małopolskiego i podkarpackiego – Witold Kozłowski i Władysław Ortyl podpisali w Tarnowie deklarację o współpracy obu regionów. Nastąpiło to w trakcie wspólnego posiedzenia zarządów obu województw.
Marszałek Witold Kozłowski stwierdził, że porozumienie o współpracy w dużej mierze ma charakter ogólny, ale ustalono już pierwsze konkrety – tematy i obszary, w których samorządy będą się wspierać.

– Chcemy między innymi rozpocząć proces przejęcia do drogi wojewódzkiej nr 993 w kierunku Gorlic przeszło 20 kilometrowego odcinka drogi powiatowej biegnącej przez powiat tarnowski i około 5 kilometrowego przez powiat jasielski. Wcześniej oczywiście te drogi będą musiały zostać zmodernizowane, aby spełniały parametry drogi wojewódzkiej. Zwróciliśmy się z prośbą, aby w krajowej strategii rozwoju regionalnego dołączyć do obszarów o charakterze stałego wykluczenia kilka powiatów z województwa małopolskiego, które w tym programie nie zostały ujęte – powiedział marszałek Witold Kozłowski.

Marszałek Podkarpacia Władysław Ortyl zwrócił uwagę, że Tarnów jest miastem, który łączy oba województwa, bo choćby jest tutaj serce wspólnej diecezji dla części powiatów z Małopolski i Podkarpacia.

– Ale łączy nas o wiele więcej. Mamy wspólny szlak architektury drewnianej, mamy wiele wspólnych interesów w zakresie turystyki. Bardzo się cieszę, że rozmawialiśmy o strategii podkarpackiej, na rzecz której lobbujemy w Brukseli. Rozmawialiśmy o małej retencji, w której Małopolska ma dobre doświadczenia. My też chcielibyśmy budować takie zbiorniki, chroniące przed powodziami i zdobywać na nie środki unijne w przyszłej perspektywie – dodał marszałek Władysław Ortyl.

Samorządy obu województw będą działały na rzecz modernizacji drogi krajowej nr 28 czyli tzw. trasy karpackiej, co byłoby dodatkowym impulsem dla rozwoju gospodarczego regionów. Małopolska zobowiązała się do wspierania sąsiadów z Podkarpacia w staraniach o budowę zjazdu z autostrady w Pilźnie.

Kolejne spotkania poświęcone będą współpracy międzynarodowej (oba samorządy mają m.in. wspólnie wesprzeć budowę Domu Polskiego we Lwowie), inicjowaniu współpracy miast z Małopolski z miastami z Podkarpacia, a także wielu innym przedsięwzięciom na rzecz wzmocnienia spójności i podniesienia atrakcyjności obu regionów.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony