Partner serwisu

Małopolska. Obwodnica z tunelem ma pozwolenie budowlane

inf. pras. 01.08.2022

Małopolska. Obwodnica z tunelem ma pozwolenie budowlane
fot. Gogole Maps
Wojewoda Małopolski wydał zezwolenie na realizację inwestycji drogowej dla obwodnicy Zabierzowa w ciągu drogi krajowej nr 79. W ciągu trasy planowany jest m.in. 300-merowy tunel.
Obwodnica Zabierzowa planowana jest jako droga klasy GP klasy o długości ok. 10,3 km długości. Nowa trasa ominie tereny zabudowane podkrakowskiej miejscowości i jednocześnie obsłuży tereny przyległe dzięki budowie dróg zbiorczych i trzech skrzyżowań: w Zabierzowie, Bolechowicach i Rudawie.

W ramach inwestycji powstaną obiekty inżynierskie, w tym ok. 300-metrowy tunel, cztery mosty, siedem wiaduktów, kładka dla pieszych i rondo. Przebudowana zostanie okoliczna infrastruktura, w tym energetyczna, telekomunikacyjna, wodna, kanalizacyjna i gazowa. Wybudowane zostaną odwodnienie, zbiorniki retencyjne, przejścia dla zwierząt, ekrany akustyczne i oświetlenie drogowe.

Obecnie trwa postępowanie przetargowe na wyłonienie wykonawcy tej inwestycji. Wykonawca zobowiązany będzie do opracowania dokumentacji projektowej dla nowej drogi wraz z obiektami inżynierskimi i infrastrukturą towarzyszącą. Musi też uzyskać wymagane przepisami prawa opinie, uzgodnienia, pozwolenia i inne niezbędne decyzje administracyjne. Po ich uzyskaniu zadaniem wykonawcy będzie wybudowanie tej drogi, a następnie opracowanie dokumentacji powykonawczej i uzyskanie pozwolenia na użytkowanie.

– Zabierzów i okoliczne miejscowości położone w sąsiedztwie Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie. Z powodu bliskości Krakowa i walorów przyrodniczych są chętnie zamieszkiwane i odwiedzane w celach rekreacyjnych. Drogą krajową nr 79 pomiędzy Krakowem a zachodnią Małopolską i Śląskiem, przejeżdża średnio ponad 21 tys. pojazdów na dobę. Z powodu dużego ruchu mieszkańcy i władze samorządowe zabiegali o obwodnicę. Wkrótce ta droga powstanie i wyprowadzi ruch tranzytowy z centrum miejscowości, poprawiając bezpieczeństwo i komfort życia – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony