Partnerzy serwisu:

Małopolskie coraz bezpieczniejsze

Rynek Infrastruktury 12.02.2014

Małopolskie coraz bezpieczniejsze
fot. ArakuS, flickr.com
Rok 2013 był najbezpieczniejszym rokiem na drogach Małopolski od momentu powstania województwa. Spadła liczba zdarzeń drogowych oraz śmiertelnych ofiar wypadków. Poprawa jest efektem systematycznie prowadzonych inwestycji do=rogowych oraz promocji bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

W stosunku do 1999 roku liczba wypadków, do których doszło na drogach województwa, spadła o 32 procent. W ubiegłym roku w policyjnych statystykach zanotowano ponad 30 tys. zdarzeń drogowych. Najwięcej było kolizji – ponad 26 tys. Od 14 lat systematycznie spada natomiast liczba wypadków – w 2013 roku było ich 3762, czyli o 141 mniej niż w poprzednich 12 miesiącach. 219 osób (o 34 mniej niż rok wcześniej i połowę mniej niż w 1999 roku) poniosło w nich śmierć, ponad 4,6 tys. zostało rannych (118 mniej niż w 2012 roku).

Większość wypadków powodowali kierujący, a główną przyczyną było niedostosowanie prędkości do panujących warunków. Ofiarami wciąż najczęściej są piesi. W 2013 roku na małopolskich drogach zginęło ich 101, a ponad tysiąc zostało rannych. Co drugi pieszy poniósł śmierć w wypadku, który spowodował. Co drugą ofiarą była osoba powyżej 60-go roku życia.

– Wojewódzka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego już zdecydowała, że w bieżącym roku szczególny nacisk położy na promocję bezpiecznego zachowania na drogach wśród seniorów w całej Małopolsce – mówi wicemarszałek Roman Ciepiela, przewodniczący WBRD. – Działania będziemy prowadzili wspólnie z samorządami gminnymi i policją. Liczymy, że przyniosą one podobne efekty, jak współdziałanie w innych kwestiach – dodaje.

Na poprawę stanu bezpieczeństwa w województwie małopolskim wpłynęły również przeprowadzone inwestycje drogowe. W latach 2007-2013 za niemal 400 mln zł wybudowano dziewięć obwodnic. Ponad 440 mln zł trafiło na budowę ponad 200 km chodników, 151 zatok, trzech kładek i zainstalowanie sygnalizatorów świetlnych.

Na bieżąco wykonywane jest oznakowanie pionowe i poziome dróg, montowane są sygnalizatory świetlne, montowane są też bariery drogowe. – Te działania będą kontynuowane, bo tego typu inwestycje przekładają się nie tylko na komfort podróżujących, ale przede wszystkim na bezpieczeństwo mieszkańców naszego województwa – mówi marszałek Ciepiela.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Fotoradary i bezpieczeństwo na drogach
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony