Partner serwisu

Małopolskie: umowa na dokumentację dla obwodnicy Chrzanowa i Trzebini podpisana

GR 24.06.2022

Małopolskie: umowa na dokumentację dla obwodnicy Chrzanowa i Trzebini podpisana
fot. GDDKiA
Umowę na opracowanie dokumentacji projektowej dla obwodnicy Chrzanowa i Trzebini (województwo małopolskie) w ciągu DK-79 podpisała GDDKiA. Opiewający na 10,8 mln zł kontrakt trafił do Multiconsult Polska.
Obecnie przejazd przez Chrzanów (powiatowe miasteczko w Małopolsce) z Krakowa w kierunku Katowic odbywa się jednokierunkową drogą krajową nr 79. Przebiega ona przez ściśle zabudowane centrum miasta, z przejazdem pod wiaduktem kolejowym o tzw. nienormatywnej skrajni pionowej (wysokość do 3,2 m). W drugim kierunku trzeba się poruszać drogami miejskimi, również należy przejechać pod wiaduktem kolejowym. Z kolei Trzebinia jest miastem zaliczanym do Krakowskiego Obszaru Przemysłowego, dlatego DK-79 przejeżdżają w tym miejscu liczne ciężarówki.

Problem wzmożonego ruchu ma rozwiązać budowa prawie 16-kilometrowej obwodnicy omijającej centrum Chrzanowa i Trzebini. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na opracowanie tzw. studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego i koncepcji programowej. Kilka tygodni temu urzędnicy wybrali najkorzystniejsza ofertę - zwyciężyła firma Multiconsult Polska, która zaproponowała 10,8 mln złotych. W czwartek (23 czerwca) GDDKiA poinformowała, że umowa z wykonawcą została podpisana.

W przetargu na opracowanie dokumentacji nie trzeba było dokładać brakujących pieniędzy. Wpłynęło aż 11 ofert, a tylko jedna nie mieściła się w zarezerwowanej przez GDDKiA kwocie 13,3 mln zł. Złożyła ją firma Mosty Katowice, która zażyczyła sobie 17 mln złotych. Najmniej, bo 9,5 mln zł oczekiwała firma Schuessler-Plan Inżynierzy.

Zadaniem Multiconsult będzie przygotowanie dokumentacji dla drogi klasy GP (droga główna ruch przyspieszonego). – Oprócz głównej trasy mają powstać skrzyżowania z innymi drogami, chodniki i ścieżki rowerowe, mosty, przepusty, ekrany akustyczne czy zbiorniki retencyjne – wyliczają przedstawiciele GDDKiA.

Pierwszy etap obejmie sporządzenie projektu STEŚ-R oraz raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko, który będzie wymagany przy składaniu wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Firma będzie miała na to 3,5 roku. W ramach drugiego etapu będzie odpowiadać na pytania oferentów, biorących udział we „właściwym przetargu” na budowę obwodnicy. Powstanie ona w ramach programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030.

PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony