Partnerzy serwisu:

Unia dała kolejne 1,5 mld zł na inwestycje drogowe

Elżbieta Pałys 25.06.2019

Unia dała kolejne 1,5 mld zł na inwestycje drogowe
fot. Google Maps
Droga ekspresowa S7 między Napierkami i Płońskiem, a także obwodnice Nowego Miasta Lubawskiego, Dąbrowy Tarnowskiej i Myśliny – te inwestycje otrzymały dziś dofinansowanie z Unii Europejskiej. Umowy z Centrum Unijnych Projektów Transportowych podpisała w tej sprawie GDDKiA. W sumie unijna dotacja to blisko 1,5 mld zł.
GDDKiA to największy beneficjent Programu Infrastruktura i Środowisko, będący jednocześnie liderem w wykorzystaniu tych środków. Łącznie w czterema podpisanymi dziś, ma już 54 podpisane umowy o dofinansowanie w ramach obecnej perspektywy finansowej.

Jak powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber, do tej pory alokacja dostępnych środków była na poziomie 69 proc. po dzisiejszych umowach wzrosła do 73 proc. – Mamy uruchomione ponad 30 mld zł [z funduszy unijnych – dop. red.] na inwestycje, przed nami jeszcze 12 mld zł – mówił wiceminister.

Realizacja przedsięwzięć polegających na budowie dróg ekspresowych i autostrad to kosztowne przedsięwzięcia, dlatego te środki są bardzo ważne – przyznał zastępca generalnego dyrektora dróg krajowych i autostrad Jacek Gryga. – Co drugi kilometr budujemy za pieniądze unijne, gdyby nie było tych pieniędzy, tych dróg mielibyśmy prawdopodobnie o połowę mniej – stwierdził.

Jak mówił wiceszef drogowej dyrekcji, do tej pory fundusze te szły przede wszystkim na podstawową sieć drogową, a więc najważniejsze połączenia w kraju. – Teraz sięgamy też po pieniądze na mniejsze projekty – powiedział Jacek Gryga wskazując na podpisane dziś umowy o dofinansowanie budowy trzech obwodnic. – Myślimy również regionalnie, z uwzględnieniem nie tylko komfortu i bezpieczeństwa kierowców, ale i mieszkańców – dodał.

Pierwsza z podpisanych dziś umów o dofinansowanie dotyczy budowy drogi ekspresowej S7 Olsztynek – Płońsk na odcinku Napierki – Płońsk. Chodzi o drogę ekspresową o długości ponad 71 km. Cała inwestycja jest warta ok. 2 mld zł, z czego dofinansowanie unijne wynosi ponad 1,043 mld zł. w ramach tego przedsięwzięcia powstanie m.in. 9 węzłów drogowych i 4 miejsca obsługi podróżnych. Finał inwestycji zaplanowany jest na maj 2021 roku. 
   
Kolejna umowa obejmuje finansowanie budowy obwodnicy Nowego Miasta Lubawskiego w ciągu DK-15. Inwestycja warta ok. 391 mln zł otrzyma dotację w kwocie 303,5 mln zł. Obwodnica ma mieć 17,7 km długości i ma powstać do polowy 2021 roku. 

Dotacja dla obwodnicy Dąbrowy Tarnowskiej to 92 mln zł. Wartość całkowita tej inwestycji w ciągu DK-73 wynosi ok. 140 mln zł. Obwodnica ma powstać do kwietnia 2020 roku. Będzie drogą klasy GP o długości 7 km. Ominie miasto od zachodu.  

Obwodnice Myśliny w ciągu DK-46 Unia wesprze kwotą 35,5 mln zł, a cała inwestycja jest warta ok. 51 mln zł. To droga o długości 3,15 km, która ominie Myślinę od strony południowo-wschodniej. Ma być gotowa w październiku tego roku.      

Jak poinformował Jacek Gryga, obecnie w trakcie rozpatrywania są kolejne trzy wnioski o dofinansowanie złożone przez GDDKiA, a jeszcze w tym miesiącu największy drogowy inwestor planuje złożyć następne trzy projekty.

We wtorek umowę o dofinansowanie podpisała także Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Unia dołoży 4,250 mln zł do wartego 5 mln zł projektu szkoleń nauczycieli w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony