Partnerzy serwisu:

Mamy pierwsze 100 mld zł z Unii Europejskiej

Elżbieta Pałys 31.05.2017

Mamy pierwsze 100 mld zł z Unii Europejskiej
fot. clarita
Właśnie przekroczyliśmy poziom 100 mld zł w podpisanych dotychczas umowach w ramach polityki spójności. O osiągnięciu symbolicznego progu poinformował na Twitterze wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński.
Z danych przekazanych przez Ministerstwo Rozwoju wynika, że od uruchomienia programów unijnych na lata 2014-2020 do 28 maja tego roku nasz kraj wykorzystał 33 proc. alokacji środków unijnych. Oznacza to kwotę 101,4 mld zł.

Dobrze na tle krajów UE 

– Polska zajmuje pierwsze miejsce wśród unijnych państw pod względem płatności uzyskanych z Komisji Europejskiej – podaje Ministerstwo Rozwoju. – Małe i średnie miasta otrzymują wsparcie na rozwój przedsiębiorczości, drogi, sektor wodno-kanalizacyjny, gospodarkę odpadami, zaopatrzenie w energię i gaz, infrastrukturę społeczną, rewitalizację, transport publiczny czy ochronę zdrowia – czytamy w komunikacie.

Z obecnego budżetu polityki spójności Polska otrzyma w sumie 82,5 mld euro. Środki te trafiają do różnych obszarów gospodarki za pośrednictwem sześciu programów: Infrastruktura i Środowisko; Inteligentny Rozwój; Wiedza, Edukacja, Rozwój; Polska Cyfrowa; Polska Wschodnia a także Pomoc Techniczna.

Największym z nich jest program Infrastruktura i Środowisko. Tu do rozdysponowania jest 27,5 mln euro. Część tej kwoty zasila projekty transportowe, w tym sieć drogowa w ramach TEN-T, drogi w miastach, transport kolejowy i niskoemisyjny transport zbiorowy.

Liderem GDDKiA

Jak wielokrotnie podkreślał dyrektor Centrum Unijnych Projektów Transportowych, zarządzającego Programem Infrastruktura i Środowisko, liderem pod względem wykorzystania środków unijnych w Polsce jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Przoduje ona nie tylko wśród beneficjentów Programu Infrastruktura i Środowisko, ale i pośród wszystkich podmiotów korzystających ze środków unijnych.

Rok temu GDDKiA osiągnęła poziom wykorzystania 27 proc. alokacji dostępnej dla tej instytucji, w tym roku przekroczyła już połowę dostępnych środków. – W przypadku dróg przygotowywanie inwestycji zaczęło się wcześniej – mówił w rozmowie z portalem RynkeInfrastruktury.pl dyrektor CUPT Przemysław Gorgol. – Nie ma wątpliwości, drogowcy będą przodować zarówno jeśli chodzi o alokację środków, jak i ich wydatkowanie.

Jak podaje szef CUPT, w ubiegłym roku udało się certyfikować niecałe 9 mld zł, z czego nieco poniżej miliarda stanowiły inwestycje PKP PLK, około 100 mln zł – transport publiczny, a resztę inwestycje drogowe, w tym przede wszystkim GDDKiA.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony