Partnerzy serwisu:

Marszałek woj. śląskiego apeluje do Czech o otwarcie granicy

Magdalena Romanowska 18.06.2020

Marszałek woj. śląskiego apeluje do Czech o otwarcie granicy
fot. Pixabay
Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego, zaapelował do czeskich władz o otwarcie granicy między Śląskiem a regionem morawsko-śląskim w Czechach. Apel był spowodowany piątkowym ogłoszeniem przez Czechy województwa śląskiego jako obszaru o wysokim zagrożeniu epidemicznym.
„Wczoraj wystosowałem pisma do premiera RC A.Babiša i hetmana kraju morawsko-śląskiego
@ivondrak w sprawie zmiany decyzji o blokadzie granic dla mieszkańców Śląska. Ta decyzja jest zaskakująca. Sytuacja na #Śląskie jest stabilna i pod kontrolą. Liczymy na zmianę stanowiska” napisał 14 czerwca na Twitterze marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.

W piątek 12 czerwca czeskie Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że województwo śląskie zostało uznane za obszar o wysokim zagrożeniu epidemicznym, co oznacza, że nie będzie dotyczyło go przywrócenie ruchu granicznego. W tym regionie czeskie służby będą wymagały testów na COVID-19.

Marszałek Chełstowski wystosował również apel do Ivo Vondraka, marszałka kraju morawsko-śląskiego. Zaproponował zorganizowanie wideokonferencji, na której będzie przedyskutowana możliwość otwarcie granicy między regionami.
„Doskonale, jestem gotowy. Musimy poradzić sobie z tą sytuacją. Z pewnością nie chcę, aby to, co się dzieje, było postrzegane jako akt wrogości - to nonsens, często nadużywany politycznie. Mamy problem z chorobą po obu stronach granicy i należy go szybko rozwiązać" odpisał na Twitterze Ivo Vondrak.

Jednocześnie marszałek województwa śląskiego zapewnia, że sytuacja epidemiczna na Śląsku jest opanowana przez władze rządowe i samorządowe.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Koronawirus a transport